spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

İran’dan Van’a uçak seferi

Seçtiklerimiz

İRAN’ın Urmiye kentinden Van’a uçak seferleri başlatılmasına karar verildi. Van’a uçak seferi yapmayı planlayan İran’daki ‘Shams Turizm’ acentesi yetkilileri Aziz Meliki ve Murtaza Shoja, Van Valisi Münir Karaloğlu ile ön görüşme yaptı. Mutaza Shoja, seferleri 16 Haziran’da başlatacaklarını belirtirken, Van Valisi Münir Karaloğlu ilk etapta haftada 2 gün yapılacak seferlerin daha sonra haftanın her günü yapılmasını umut ettiğini söyledi.

       

‘Shams Turizm’ acentesi sahipleri Aziz Meliki, Murtaza Shoja ile Van’daki Ayanıs Turizm Seyahat Acentesi sahibi Abdullah Tunçdemir, Van Valisi Münir Karloğlu’nu makamında ziyaret ederek İran’ın Urmiye kentinden Van’a yapılacak uçak sefeleri konusunda görüştü. Acente sahibi Murtaza Shoja, Urmiye-Van uçak seferinin ilkini 16 Haziran’da yapacaklarını, seferlerinin ilk etapta çarşamba ve pazar günleri olacağını, bunun için İran’dan gerekli izinleri aldıklarını anlattı. Shoja şöyle konuştu:

       

“İran’dan getirdiğimiz yolcuları, Türkiye’nin diğer illeri ve Avrupa ülkelerine Van üzerinden taşımayı düşünüyoruz. İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirlerin yanı sıra Van’da da tatil yapmak isteyen İranlılar var. Bizler Van ile ticaretimizi geliştirmek istiyoruz. İlerde yolcu kapasitesi artarsa haftada 2 olacak Van seferlerimizi haftanın 7 gününe çıkartmayı düşünüyoruz. Ayrıca İran Hava Yolları ile 1 yıllık kontrat imzaladık ve Türkiye’deki acentelerle bağlantılarımızı yaptık. Urumiye ve Van arasında ticaret ve sanat gibi konuları geliştirmek istiyoruz.”

       

Van Valisi Münir Karaloğlu bu girişimin çok önemli olduğunu vurgularken özellikle para kazanma yönünde sabırlı olunmasını istedi. Vali Karaloğlu, şöyle dedi:

       

“Sizler haftanın 2 günü düzenli olarak seferleri yapın, ilk etapta para kazanmayı düşünmeyin. Biraz sabırlı olun. İnanıyorum ki Urumiye- Van arasındaki uçak seferleri, haftanın 7 gününe çıkacak. Uçağınız 1 gün boş gelirse hemen seferleri iptal etmemeniz lazım. 16 Haziran’da Urumiye’deki Genel Valiyi, Genel Vali Yardımcısını, Belediye Başkanını, hakimleri savcıları, gazetecileri ve üst düzey yöneticileri getirin, Van Valiliği olarak onları misafir edelim. Bu yıl geçen yıla göre ilk 3 ayda İran’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 286 artmış. Uçak seferleri ile ilgili üzerimize düşeni yapacağız.”

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika