spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

İran’a uçak satan şirkete dava açıldı

Seçtiklerimiz

ABD’de federal büyük jüri, Avustralyalı David Levick hakkında yanlış bildirimde bulunarak İran’a askeri teknoloji ihracatı yaptığı gerekçesiyle dava açılmasına karar verdi.

ABD’nin Washington kentinde açıklanan kararda, David Levick ile sahibi bulunduğu ICM Components Inc. adlı şirketin, İran’a insansız hava araçları, torpil ve diğer askeri teknoloji aksamları ihraç ettiği iddia edildi.

ABD mahkemesinin İran’a askeri teknoloji satmakla suçladığı David Levick, böyle bir suçlamayı dava açılma kararı verildikten sonra öğrendiğini söyledi, açıklama yapmadı.

İddia makamı, genellikle Avustralya’da yaşayan ve hala bu ülkede bulunduğu sanılan Levick’in Avustralya’daki şirketi aracılığıyla Mart 2007’den itibaren 2 yılı aşkın süre İran’a askeri teknolojide kullanılan aksamları ihraç ettiğini ileri sürüyor.

Dava dilekçesinde Levick ile şirketinin, İran’ı temsil eden bir şirketin uçak imalatında kullanılacak aksam siparişlerini, ABD’nin Florida eyaletindeki bir aracı şirket vasıtasıyla bu parçaların hangi amaçla kullanılacağını gizleyerek ABD’deki imalatçılardan temin ettiği ileri sürüldü.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika