spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

IATA: Uluslararası havayolu trafiği arttı

Seçtiklerimiz

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), uluslararası hava yolu trafiğinin Mart ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 oranında arttığını bildirdi.

       

IATA Başkanı Giovanni Bisignani yaptığı açıklamada, daha önce küresel ekonomik krizden önemli oranda etkilenen Avrupa hava yolu şirketlerinin, hava trafiğini felç eden kül bulutu nedeniyle Nisan ayında daha zor durumda kaldığını vurguladı.

       

Bisignani ayrıca, İzlanda’daki yanardağın püskürttüğü kül yüzünden oluşan kül bulutunun hava yollarına verdiği zararın 1,7 milyar doları aştığını kaydetti.

       

Giovanni Bisignani, Mart ayı sonuçlarının toparlanmanın hızlı olduğunu gösterdiğini ancak, durgunluğun geçmediğini ifade ederek, sektörün büyümede iki yıl kaybettiğine dikkat çekti.

       

Dünya genelinde 230 hava yolu şirketini temsil eden IATA’nın yayımladığı raporda, yolcu uçuşlarındaki doluluk oranının yüzde 78 düzeyinde bulunduğu, kargo talebinin bu yıl Mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,1 arttığı, doluluk oranının ise yüzde 57,1 yükseldiği bildirildi.

       

Hindistan ve Çin’deki güçlü büyümenin etkisiyle Asya-Pasifik bölgesindeki talebin yüzde 12,6 oranında arttığı belirtilen raporda, Japonya ekonomisindeki büyüme konusunda da oldukça iyimser oldukları vurgulandı.

       

Avrupalı ve ABD’li hava yolu şirketlerinin Marttaki faaliyetlerinin zayıf olmasına rağmen Şubat ayına göre daha iyi sonuç elde ettikleri vurgulanan raporda, hava yolu trafiğinin Avrupa’da yüzde 6, Kuzey Amerika’da ise yüzde 7,8 arttığına dikkat çekildi.

       

Raporda, en yüksek talep artışının yüzde 25,9’la Orta Doğu’da kaydedildiği bildirilerek, Afrika’da ise yüzde 13,6 oranında artış olduğu belirtildi.

       

Raporda ayrıca, Latin Amerika’daki faaliyetlerin ise Şili depremi nedeniyle yalnızca yüzde 4,6 oranında artış kaydettiği vurgulandı.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika