spot_img
spot_imgspot_img
23.7 C
İstanbul
Perşembe, 21 Eylül 2023

Helikopterde hız rekoru

Seçtiklerimiz

yileştirme çalışmaları devam eden prototipin bu yılın üçüncü  çeyreğinde 250 deniz mili (463 km) hıza ulaşması hedefleniyor. X2’nin  son test uçuşu Florida West Palm Beach’te bulunan Geliştirme ve Uçuş  Test Merkezi’nde gerçekleştirildi. Rekor kırılan başarılı test uçuşunu,  X2 Teknoloji Programı Baş Pilotu Kevin Bredenbeck gerçekleştirdi. Önceki  hız rekoru, 3 bin 500 kilogram kategorisinde, 216 deniz millik hızla,  1980’lerin ortasında Westland Lynx tarafından kırılmıştı.

       

Sikorsky Teknoloji Programları Müdürü Jim Kagdis, "X2 prototip  programının son uçuşu, geleneksel bir helikopter hızını 50 deniz mili  (92 km) geçerek, hız eğrisini zorlamayı sürdürmektedir." dedi. Kagdis,  "Titreşim düzeyleri ve helikopter performansı, beklentilerimizi tamamen  karşılamış veya aşmıştır, tüm sistemler bu yıl içinde saatte 250 deniz  miline erişme hedefimize ‘hazır’ durumdadır." açıklamasını yaptı.  Prototipin daha önceki uçuşunda, hız artarken pilotun iş yükünü azaltmak  için, hava aracına genel idare niteliklerini geliştiren yeni bir kuyruk  yapılandırması dahil edilmişti.

       

Sikorsky’nin Araştırma, Geliştirme ve Mühendislikten sorumlu  başkan yardımcısı Mark Miller ise, "X2 teknoloji programı Sikorsky  yenilikleri, dikey uçuş ve helikopterin geleceğini yeniden tanımlayacak  olan teknoloji, ürün ve süreçleri geliştirme, olgunlaştırma projesidir.  X2 prototipi, başarılı test uçuşuyla, havacılık tarihinde yeni bir sayfa  açarak endüstriyi daha ilerilere taşımaktadır." diye konuştu. Yeni  helikopter, düşük hızlarda mükemmel idare, havada randımanlı bir şekilde  asılı kalma (hover yapma) özelliği ve aynı zamanda yüksek hıza yumuşak  bir geçişle, rahatlıkla 250 mile ulaşabilmesi için tasarlandı. X2  teknoloji programı 2005’te, programın tamamen geliştirilmesi için kaynak  tahsisi ile başlamıştı.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika