spot_img
spot_imgspot_img
15.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

Havayolu şirketlerinde Suriye alarmı

Seçtiklerimiz

Olası bir savaşta Suriye hava sahasını kullanamayacak olan havayolu şirketleri, operasyonların aksamaması ve zararı minimuma indirmek için rotaları yeniden hesaplamaya başladı.
 
The Sunday Telegraph’a konuşan Dubai merkezli Emirates’in Yönetim Kurulu Başkanı Tim Clark, havayolu şirketlerinin Suriye ilgili tüm senaryolara kendilerini hazırlamaları gerektiğini söyledi. Suriye’de bir savaş çıkması durumunda dahi operasyonların normal seyrinde devam etmesi gerektiğini belirten Clark, aksi takdirde önemli sorunların çıkacağını kaydetti.

Etihad Airways’ten bir yetkili de, Suriye hava sahasının sivil uçuşlara kapatılma olasılığına karşılık acil durum rotaları hazırladıklarını ifade etti.

Suriye hava sahasının ve çevresinin uçuşa kapatılması durumunda havayolu şirketlerinin bundan olumsuz etkileneceğini belirterek, “Bütün operasyonlarımızı gözden geçiriyoruz. Bir değişiklik yapılması gerektiği anda değişikliği yapacağız.” dedi.

Olası bir Suriye savaşında havayolu şirketlerinin gözünü korkutan tek şey hava sahası değil. Havayolu şirketleri, bir savaş durumunda petrol fiyatlarının yükselmesinden ve maliyetlerin artmasından da endişe ediyor. Analistler, olası bir savaş durumunda petrolün varil fiyatının 30 dolar artabileceği uyarısını yapıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika