spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Gökbey’in Motoru ABD’li Şirkete Ait İdda’sı

Seçtiklerimiz

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Türkiye’nin ilk özgün helikopteri Gökbey’in motorunun bir ABD’li şirket tarafından üretildiğini iddia etti. Takan, bu iddiasını zirveye katılan üst düzey bir ismin anlattıklarına dayandırdı.
 
Gökbey" başlığıyla yayımlanan yazısında "Bahse konu zirvede Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu konuşmasında insan kaynakları yönetiminin önemini Nisa suresi 58. Ayet ile açıklamış.

Buna çok şaşırdım diyemem, itirazım da yok, olamaz da" diyen Takan, "Ancak, zirveye katılan üst düzey bir ismin şu uyarılarına da hak vermeden geçemedim; işletmelerde bilimsel yönetim kuramının temeli bilimsel anlamda Frederick W. Taylor ile başlar. Bundan yüz yıl kadar önce bu konuları ele almıştır.

İşe uygun personelin bilimsel yöntemlerle seçilmesi, (Taylorizm) olarak da bilinen yönetim kuramının ilkelerinden biridir. O kadar geriye gitmesine gerek yoktu" ifadesini kullandı.Takan, "Ne alakası var? Ayetle açıklamış da ne olmuş? Bir ayetten alıntı yapmak günah mı?" yanıtını verdiği üst düzey yöneticinin kendisine şunları söylediğini ileri sürdü:

 
— Konuya açıklık getirmek isterim. Zirve etkinliğinden yürümek gerekirse, teknoloji ham maddesinin, mühendisliğin ve asıl önemli olan elektronik kısmının üretimini yapan Müslüman olmayan ülkelerde gerek eğitim gerekse bilim, dinî temellere oturtulmaya veya zorlama ilgi/alaka kurma çabalarına dayanmıyor da ondan. Onların inancı, onların dini yok mu? O ülkelerde herkes ateist mi? Peki, teknolojide neden bizden birkaç yüzyıl ilerideler o halde? Çünkü, o ülkelerde çalışanların ülkeyi yönetenlere methiyeler düzmek, her işlerini mutlaka dinî inancına bağlamak, ego tatmini yapmak gibi bir derdi yok.
 
— Fabrikada bilimsel yöntemlerle işini yapıyor, ülke büyüklerinin karşısına geçtiği zaman yaptığı tek methiye karşıdaki kişinin unvanının başına (Mister) getirmek. ‘Mister President’ yani Sayın Başkan anlamında. Hatta ince bir zekâyla siyasi yöneticiyi eleştirmek de günün mönüsüne eklenebilir.

Aradaki bu farkı anlamadığımız sürece, eğitimden, sağlıktan, adaletten, teknoloji üretimine kadar her alana dinbazlıkla yaklaştığımız sürece; onlar üretir, bize ham madde diye satar, biz de yaptığımız montajı bilim diye över dururuz.

Her okula önce bir laboratuvar açacağımıza sadece mescit açmakla meşgul olursak, sonuç bu olur. Zirvede açıkladıkları Gökbey ismindeki helikopterin motoru Amerikan şirketine ait. ‘Kime ne!’ deyip de geçelim mi?

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi / Ahmet Takan

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika