spot_img
spot_imgspot_img
18.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Genç harbiyeliler mini İHA tasarladı

Seçtiklerimiz

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nca (TÜBİTAK) düzenlenen "Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışması"nda HHO Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencileri Halil İbrahim Güçlü ve Yusuf Payalan’ın "Modüler Otonom Mini İHA Tasarımı", Savunma, Havacılık ve Uzay, Ulaştırma, Lojistik Teknolojileri Tematik Alanı’nda ve genel klasmanda birinci oldu.

Mühendislik, teknoloji ve ziraat fakültelerinin ilgili bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin, sanayinin sorunlarını çözmeyi hedefleyen, uygulanabilecek ürün, yöntem, süreç iyileştirme ve geliştirmeye yönelik lisans bitirme projeleri için düzenlenen yarışmada ilgi odağı olan, "Modüler Otonom Mini İHA Tasarımı" projesinin mimarlarından Halil İbrahim Güçlü, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Güçlü, projeye mevcut İHA’ların görev ve kabiliyetlerini araştırarak başladıklarını ifade etti. İHA’ların istihbarat, keşif ve saldırı gibi amaçlarla kullanıldığını belirten Güçlü, ”Neden İHA’nın tüm kullanım amaçlarını tek bir uçakta birleştirmiyoruz?" düşüncesinin çalışmalarına ilham olduğunu söyledi. Mevcut İHA’lardan farklı olarak modüler bir araç tasarladıklarını dile getiren Güçlü, "Uçağın gövdesinde bulunan boşluk sayesinde, istenilen göreve uygun parçayı yerleştirerek kullanabiliyoruz" dedi.

Mobil jamer olarak da kullanılıyor

Güçlü; taşıma, tarama, keşif, jamer, sinyal tespiti ve mobil baz istasyonu gibi çok sayıda görevi tek araçta uygulama kabiliyetine sahip "Modüler Otonom Mini İHA Tasarımı" özelliklerini şöyle anlattı:

"Projenin, şişe atma mekanizması var. Gerektiğinde mühimmat, felaket anında yardım malzemesi atmak ya da faydalı yük taşıma mekanizması olarak kullanılabilir. Uçağın, modüler parça kısmına kamera yerleştirildiğinde keşif amacıyla görüntü alabilir. Alan taraması yapabilen mini İHA, şehir planlamasında da kullanılabilir. Uçağa, seyyar baz istasyonu takılabilir, felaket durumlarında baz istasyon görevi görebilir ya da baz istasyonlarının yükünü hafifletebilir."

Projenin askeri kullanım amaçlarına da dikkati çeken Güçlü, askerlerin göreve çıkarken üzerlerine jamer kullandıklarına değinerek, uçağın modüler kısmına seyyar jamer takılarak, olası tehlikelere karşı askerlerin güvenli şekilde görevlerini tamamlayabileceğini ifade etti. Güçlü, uçağın taşıyacağı portatif cihaz aracılığıyla, düşman unsurların sinyallerini de tespit edebilen mini İHA’nın modüler gövdesiyle, farklı kullanım amaçlarına da hizmet edebileceğini belirtti.

Uçağın bilgisayar sistemiyle desteklenerek, modüler hale getirildiğine işaret eden Güçlü, bilgisayar yazılımları sayesinde mini İHA’nın istenilen göreve yönlendirilebildiğini söyledi. Güçlü, Modüler Otonom Mini İHA Tasarımı’nın, istenilen irtifada istenilen görevi kalkıştan inişine kadar tamamen otonom şekilde, manuel müdahalede olmadan gerçekleştirdiğini vurguladı.

Faydalı yük ağırlığı arttığında, kanatların uzatılmasıyla, uçağın performansının yükseltilebileceğine değinen Güçlü, "Modüler Otonom Mini İHA Tasarımı, başından sonuna kadar kendi tasarımımız ve üretimimiz" diye konuştu.

Maliyeti 15 bin lira

Projenin, kavramsal tasarım, çizim ve üretim aşamasının yaklaşık 6 ay sürdüğünü belirten Güçlü, şöyle devam etti:

"Modüler Otonom Mini İHA Tasarımı’nda kompozit malzeme kullandık. Şayet aracın daha dayanıklı olması isteniyorsa, fazla malzeme kullanmamız gerekiyor. Bu durumda maliyet artacak ancak çok daha sağlam bir ürün ortaya çıkacak.

Uçağın maliyeti yaklaşık 10 bin lira. Oto pilot yazılımlarla birlikte yaklaşık 15 bin liraya mal oluyor. Projede kullandığımız yazılım, tamamen Türk mühendislere ait. Projeyi önemli kılan yazılım olduğu için bu aşama biraz pahalı."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika