spot_img
spot_imgspot_img
16.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Gaziantep’e zorunlu iniş yaptı

Seçtiklerimiz

Bu sırada Türkiye’deki tek Falcon 7X kullanıcısı Azeri işadamı Mübariz Mansimov’un uçağı Gaziantep semalarındaydı. Bu tehlike uyarısı sonrası uçak acil olarak Gaziantep’e inmek zorunda kaldı.

 

Dassault’un Falcon iş jeti ailesinin en büyük ve en uzun menzilli uçağı olan Falcon 7X için acil kodlu uyarı yayınlandı. EASA tarafından yapılan uyarıda Malezya’da uçuş sırasında yaşanan bir sorun yüzünden halen serviste bulunan bütün Falcon 7x tipi uçakların yere indirilmesi istendi.

 

EASA’nın uyarısı üzerine 112 adet Falcon 7X uçağı uçuştan çekildi. Türkiye’de de Falcon 7X tipi bir uçak, uyarıdan nasibini aldı. Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a ait Palmali Havacılık bünyesindeki Falcon 7x tipi uçak, uyarı yayınlanır yayınlanmaz uçuştan çekildi. Uçak, Gaziantep’te bırakıldı. Üretici firmanın yeni bir prosedür yayınlaması ve bunun önce EASA ve sonrasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce onaylanmasından sonra uçağın yeniden sefere verilebileceği belirtilirken, bu sürenin ne kadar olduğu konusunda kimsenin kesin bir bilgisi bulunmuyor.

 

Palmali Havacılık’ta iki adet Falcon tipi uçak daha bulunuyor. Ancak onların ikisinin de modellesi 900 serisi olduğu için yayınlanan uyarıdan etkilenmedi.

 

FİYATI 50 MİLYON DOLAR

 

Kokpit tasarımı ve “Fly-by-Wire” kablolu uçuş sistemini kullanan ilk iş jeti olan 7X, 14 yolcu kapasiteli. Saatte 953 kilometre hıza çıkabilen Falcon 7X, 15 bin 545 metre irtifadan uçabiliyor. İstanbul çıkışlı batıda Chicago, doğuda ise Singapur’a non-stop uçabilen 7X’in standart donanımlı fiyatı 50 milyon dolar. Bu uçaktan Türkiye’de sadece Azeri işadamı Mübariz Mansimov’da bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika