spot_img
spot_imgspot_img
14.5 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

Emirates Grubu, yarıyıl kârını açıkladı

Seçtiklerimiz

•    Grubun net kârı yüzde 68 artarak 575 milyon dolara ulaştı

•    4.1 milyar dolarlık güncel bakiye ile nakit durumu güçlü

•    Doluluk oranı yüzde 80’e çıktı

•    Emirates ağına 5 yeni destinasyon ve 13 yeni uçak eklendi

•    Emirates’in net kârı yüzde 104 artarak 464 milyon dolara ulaştı

Emirates Grubu küresel ölçekte devam eden ekonomik baskıya ve yüksek yakıt fiyatlarına rağmen gücünü koruyan finansal durumunun ilk altı aylık sonuçlarını bugün açıkladı. Grup, mevcut finansal yılın 30 Eylül 2012 itibariyle sona eren ilk altı ayında 575 milyon dolar net kâr açıkladı. 30 Eylül 2011’de net kârı 343 milyon dolar olan Grup, yüzde 68 artış sağladı.

Yaşanan önemli zorluklara rağmen Grubun geliri ve diğer faaliyet gelirleri geçen yıla oranla yüzde 16 artış göstererek 10.4 milyar dolara yükseldi. Böylece Grubun tarihinde ilk kez gelirler, altı aylık dönemde 10 milyar doları geçmiş oldu. Grubun 2012 Mart sonunda 4.8 milyar dolar olan nakit durumu, 30 Eylül 2012 itibariyle 4.1 milyar dolar ile gücünü korudu. Nakit bakiyesindeki 0.7 milyar dolarlık farkın başlıca sebebi ise Haziran 2012’de yapılan 0.5 milyar dolarlık Sukuk geri ödemesi.

Emirates Havayolu ve Grubu Başkanı ve CEO’su Şeyh Ahmed bin Saeed Al Maktoum, “Emirates Grubu’nun ilk altı aylık performansı, sıkı çalışmamızın ve istikrarsız piyasa koşullarına rağmen yolumuzdan sapmadan büyümeye devam etme gayretimizin sonucu. Hem Emirates hem dnata’nın altyapısına yatırım yapmayı sürdürdük ve bunun sonuçlarını almaya devam ediyoruz” diyor.

Zorlu faaliyet ortamına rağmen Grup, yatırım yapmaya ve çalışan kadrosunu genişletmeye devam etti ve altı ay içinde toplam personel sayısını yüzde 8’in üzerinde artırarak yaklaşık 68 bin çalışana ulaştı. Emirates, mali yılın ilk altı ayında, aralarında iki A380, on Boeing 777 ve bir kargo uçağının da bulunduğu 13 adet geniş gövdeli uçak teslim aldı; 15 yeni uçağın daha finansal yılın sona ereceği 31 Mart 2013 öncesinde teslim alınması planlanıyor. Filosunu genişleten Emirates, uçuş ağına yatırım yapmaya devam ederek beş yeni destinasyon daha ekledi ve böylece 30 Eylül 2011’den bu yana eklenen 10 yeni hatla birlikte toplam 15 yeni destinasyona ulaştı.

Yükselen grafiğini sürdüren Emirates, dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biri olmaya devam ediyor. Dünyadaki istikrarsız ekonomik, jeopolitik ve çevresel koşullara rağmen, Emirates kâr etmeye devam ediyor. 2012-13 mali yılının ilk yarısında Emirates’in net kârı geçen yıla (228 milyon $) oranla yüzde 104 artarak 464 milyon dolara ulaştı.

“Döviz kurlarındaki dalgalanmanın devam etmesine ve harcamalarımızın, geçen yıla oranla yüzde 2 düşerek, yüzde 39’unu oluşturan yakıt fiyatlarının sürekli artmasına rağmen Emirates büyümeye ve küresel yayılmaya odaklanmaya devam etti. Geçtiğimiz altı ayda pazarın istikrarsızlığı Emirates’i zorlu bir sınava tabi tuttu, ama bir kez daha üstesinden gelmeyi başardık ki zaten elde ettiğimiz sonuçlar da bunu gösteriyor” diyor Şeyh Ahmed.

Dünyanın en geniş A380 filosuna ve en geniş Boeing 777 filosuna sahip olan Emirates, küresel yayılmaya devam ederek geçen yıl 114 olan destinasyon sayısını 126’ya çıkardı ve sefer düzenlediği ülke sayısı geçen yıl 67 iken bu yıl 74’e çıktı. Havayolu şirketi 1 Nisan 2012’den bu yana Ho Chi Minh, Barselona, Lizbon, Erbil ve Washington, D.C. olmak üzere beş yeni destinasyona sefer başlattı.

Mali yılın ikinci yarısında eklenecek yeni hatlar arasında ise 1 Kasım’da başlatılan Adelaide’ın yanı sıra Lyon, Phuket, Varşova ve Cezayir yer alıyor. Havayolu şirketinin 2012-13 mali yılının ilk altı ayında başlattığı yeni A380 destinasyonları arasında yer alan Tokyo ve Amsterdam ile A380 destinasyonlarının toplam sayısı 19’a ulaştı.

2012-13 mali yılının ilk yarısında Emirates, hem teklifleri hem de taşıma kapasitesi açısından güçlü bir ticari büyüme kaydetti ve havacılık sektöründe görülen mevcut trende tezat bir performans sergiledi. Kullanılabilir koltuk kilometresi (ASKM-Available Seat Kilometres) bazında ölçülen kapasite yüzde 17.3 oranında artarken, Yolcu Kilometre Geliri (RPKM- Revenue Passenger Kilometres) bazında ölçülen taşınan yolcu sayısı yüzde 17.8 artış gösterdi; doluluk oranı ise geçen yılki yüzde 79’luk düzeyin biraz üzerine çıkarak yüzde 80 gibi yüksek bir düzeyde kalmaya devam etti. Emirates 1 Nisan 2012’den bu yana 18.7 milyon yolcu taşıdı; geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 15.4 daha fazla. Taşınan kargo hacmi yüzde 16’nın üzerine çıkarak, piyasa hareketinin aksine, önemli oranda büyüme kaydetti.

Emirates’in işletme gelirlerinin de dahil olduğu toplam geliri, geçen yıl kaydedilen 8.2 milyar dolar gelire kıyasla yüzde 17 artış göstererek 9.7 milyar dolara ulaştı ki bu da yüksek yakıt fiyatlarına dayanarak güçlü yolcu getirisi olduğunu büyük oranda yansıtıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika