spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Cuma, 8 Aralık 2023

Emirates, Dubai’ye SAF Tedarik Edecek

Seçtiklerimiz

Emirates bugün, Dubai’deki uluslararası merkezinde kullanılmak üzere 300.000 galondan fazla harmanlanmış SAF (Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı) tedarik etmek üzere Shell Aviation ile bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Bu anlaşma kapsamında ilk SAF teslimatının yıl sonundan önce yapılması bekleniyor. Ayrıca SAF, Dubai Havaalanı yakıt ikmal sistemi aracılığıyla ilk kez teslim edilecek.

Anlaşma, Emirates’in üç alana odaklanan çevre stratejisindeki son adımı oluşturuyor: emisyonların azaltılması, sorumlu tüketim ve yaban hayatının ve doğa rezervlerinin korunması.

Anlaşmanın bir parçası olarak Emirates, Energy Web ve American Express Global iş seyahatinin desteğiyle Shell Aviation ve Accenture tarafından desteklenen, dünyanın ilk blockchain tabanlı SAF çözümlerinden biri olan Avelia sistemi aracılığıyla SAF teslimatlarını ve kullanım verilerini takip edecek.

Sir Tim Clark, EmiratesAirline Başkanı, şunları söyledi: “Avelia platformunu kullanarak SAF teslimatını ilk kez Dubai’de Emirates’e sunmak için Shell ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz. BAE’de şu anda bu yakıt için herhangi bir üretim tesisi bulunmadığından, bu işbirliğinin gelişmeye devam edeceğini ve gelecekte ulaşım merkezimizde sürekli bir SAF tedariki sağlayacağını umuyoruz.

Havacılık, Dubai’de ve ülkenin genel ekonomisinde hayati bir rol oynuyor ve şu anda çok sınırlı olan havacılık yakıtı tedarik zincirine daha fazla SAF katmak için uygulanabilir çözümler bulmak amacıyla benzer düşüncelere sahip kuruluşlar ve devlet kurumlarıyla daha fazla çalışmayı dört gözle bekliyoruz. tedarik ettik ve Emirates’in operasyonlarımız genelinde emisyonları azaltma çabalarını destekledik.”

Shell CorporateTravel Başkan Yardımcısı ChuYong-Yi şunları söyledi: “Artık bu temelde karbondan arındırma konusunda birlikte çalışabilmemiz harika. Bu anlaşma BAE’deki havacılık endüstrisi için ileriye doğru atılmış bir adımı temsil ediyor.

SAF’ı Dubai merkezine ilk kez tedarik edebilmek bizim için önemli bir kilometre taşıdır ve havacılık değer zincirinin farklı bölümlerinin SAF’ın ilerlemesinde nasıl önemli bir rol oynadığının mükemmel bir örneğidir.

Bu anlaşmanın BAE ve bölgenin havacılık endüstrisi genelinde daha ileri SAF önlemleri için bir sıçrama tahtası olmasını ve net sıfır emisyon yolculuğumuza bir adım daha ileriye taşımasını umuyoruz.”

SAF, mevcut uçak filoları ve havalimanı altyapısıyla uyumlu, konvansiyonel jet yakıtı ile %50’ye varan oranlarda karıştırılabilen, yaşam döngüsü boyunca karbon emisyonunu önemli ölçüde azaltan havacılık yakıtı sağlayan, güvenli ve tam sertifikalı bir yakıttır. Saf haliyle SAF, geleneksel jet yakıtıyla karşılaştırıldığında yaşam döngüsü emisyonlarını %80’e kadar azaltabilir. [1]

Bu yılın başlarında Emirates, bölgedeki ilk %100 SAF destekli gösteri uçuşunu başarıyla tamamladı. Havayolunun ilk SAF karışımlı uçuşu 2017 yılında Chicago’dan Boeing 777 ile gerçekleştirildi. Havayolu ayrıca Stokholm’den uçuşlar için SAF’ı kullandı ve şu anda Paris, Lyon ve Oslo’dan SAF karışımlı uçuşlar gerçekleştiriyor.

Emirates, sektördeki ve BAE içindeki bir dizi çalışma grubuna katılıyor ve SAF üretiminin ve tedarikinin genişletilmesine yardımcı olmak için sürekli olarak paydaşlarla birlikte çalışıyor.

Geçen yıl havayolu, BAE GCAA ile birlikte BAE Enerji ve Altyapı Bakanlığı ile Dünya Ekonomik Forumu liderliğinde BAE Enerjiden Sıvıya (PtL) planının hazırlanmasına katıldı ve aktif olarak katılım sağladı. BAE Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları Ulusal Planı, Ocak 2023’te Enerji ve Altyapı Bakanlığı ve GCAA tarafından başlatıldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika