spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Nisan 2024

Emirates 2020-2021 Dönemi Performansını Açıkladı

Seçtiklerimiz

Grup: Gelirler, %74 azalarak 13.7 milyar AED (3.7 milyar US$) olarak gerçekleşti ve geçtiğimiz yıl elde edilen 1.2 milyar AED (320 milyon US$) kâra karşılık bu altı aylık dönemde 14.1 milyar AED (3.8 milyar US$) zarar açıklandı. COVID-19 salgını nedeniyle tüm dünyada uygulanan benzeri görülmemiş uçuş ve seyahat kısıtlamalarının sonuçlar üzerindeki etkisi büyük oldu.

Emirates: Gelirler, %75 oranında gerileyerek 11.7 milyar AED (3.2 milyar US$) olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı dönemde elde edilen 862 milyon AED (235 milyon US$) kâra kıyasla bu senenin ilk altı ayında 12.6 milyar AED (3.4 milyar US$) zarar edildi.

Gelirlerde en büyük destek kalemi güçlü bir seyir izleyen kargo işi oldu. dnata: Gelirler, %67 azalarak 2.4 milyar AED (644 milyon US$) olarak gerçekleşti ve geçtiğimiz yıl elde edilen 311 milyon AED (85 milyon US$) kâra karşılık bu altı aylık dönemde 1.5 milyar AED (396 milyon US$) zarar edildi. Bu rakamlar, COVID-19’un global ölçekte tüm dnata işi üzerindeki etkisini yansıtmaktadır.

Zarara 689 milyon AED (188 milyon US$) değer düşüklüğü tutarı da dahildir. Emirates Grubu bugün yaptığı duyuruyla 2020-21 mali yılına ilişkin ilk altı ay sonuçlarını açıkladı. Grubun gelirleri, 2020-21 mali yılının ilk altı ayında 13.7 milyar AED (3.7 milyar US$) olarak gerçekleşti.

Bu rakam, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 53.3 milyar AED (14.5 milyar US$) rakamına kıyasla %74’lük bir azalmayı temsil ediyor.

Gelirlerdeki bu çarpıcı düşüş, ülkelerin COVID 19 salgını nedeniyle sınırlarını kapatmaları ve seyahat kısıtlamaları getirmeleri sebebiyle global ölçekte havayoluyla yapılan seyahatlerin haftalarca durmasından kaynaklanmıştır.

Salgının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin bir parçası olarak, Emirates ve dnata’nın Dubai’deki merkezleri de, tarifeli yolcu uçuşlarını Nisan ve Mayıs aylarında 8 hafta süreyle askıya almıştır. Grup, 2020-21 altı aylık döneminde 14.1 milyar AED (3.8 milyar US$) net zarar açıklamıştır.

Grubun 31 Mart 2020 yılı itibariyle 25.6 milyar AED (7.0 milyar US$) olan nakit pozisyonu, 30 Eylül 2020 itibariyle 20.7 milyar AED (5.6 milyar US$) seviyesinde kalmıştır. Emirates Airline ve Grubun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sheikh Ahmet bin Saeed Al Maktoum, sonuçları şöyle yorumladı: “İçinde bulunduğumuz mali yıla havayolu yolcu trafiğinin kelimenin tam anlamıyla durduğu global bir karantina ortamının ortasında başladık.

Havacılık ve seyahat tarihinde eşi benzeri görülmemiş bu koşullarda, Emirates Grubu, 30 yılı aşkın bir süredir ilk defa altı aylık döneminde zarar etti.

“Yolcu trafiğinin durmasıyla birlikte Emirates ve dnata, zaman kaybetmeksizin eksen değiştirerek yük taşımacılığı (kargo) ve diğer fırsatları değerlendirmiştir. Bu sayede gelirlerimiz, sıfır seviyesinden geçen senenin aynı dönemindeki rakamların %26’sına ulaşabilmiştir.

Emirates Grubunun rüzgârların ters yönden estiği bu dönemde gösterdiği dayanıklılık ve esneklik, işletme modelimizin gücünü göstermesinin yanı sıra yıllardır yetenek ve beceriye, teknolojiye ve altyapıya yaptığımız ve artık maliyet ve operasyonel verimlilik bakımından karşılığını almaya başladığımız kesintisiz yatırımlarımızın ne kadar isabetli hamleler olduğunu göstermektedir.

Bunların yanı sıra, Emirates ve dnata, güçlü bir marka imajı ve çevik dijital yetkinlikler inşa etmiş olup bu özelliklerin çok büyük faydasını görmüştür ve son altı ay içerisinde müşteri ve ticari faaliyetlerde görülen hızlı değişime başarıyla cevap vermemizi sağlamıştır.

” Şeyh Ahmed sözlerini şöyle sürdürdü: “

Gösterdikleri kesintisiz destekten dolayı yolcularımıza teşekkür etmek ve tüm paydaşlarımızın Dubai’nin havacılık faaliyetlerine ve diğer ekonomik faaliyetlere son derece hızlı ve emniyetli bir şekilde yeniden başlamasını sağlayan gayretleri için minnettar olduğumuzu belirtmek isteriz.

Kimse geleceğin neler getireceğini bilemez; ancak COVID-19 aşısının piyasaya sürülmesiyle birlikte seyahate olan talebin süratle artmasını bekliyoruz ve bu canlanmaya cevap verebilmek için hazırlık yapıyoruz.

Bu arada, Emirates ve dnata, yolcularımıza hizmet vermek ve taleplerini karşılamak için kaynaklarını ivedilikle yönlendirmeye devam etmektedir.”

“Güçlü nakit rezervlerimizden yararlanma imkanına sahip olmanın yanı sıra, hissedarlarımız ve daha geniş anlamda finans dünyası aracılığıyla, işletmemizi desteklemek ve bu zorlu dönemi atlatmamızı sağlamak için yeterli finansmana erişimimiz mevcuttur.

2020-21 döneminin ilk altı ayında, hissedarımız, özkaynak yatırımı vasıtasıyla Emirates’e 2 milyar US$ aktarmıştır ve düzelme yolundaki bu süreçte de bizi desteklemeye devam edecektir.

” Emirates Grubunun çalışan tabanı, 31 Mart 2020’ye göre %24 gibi muazzam bir azalma kaydederek, 30 Eylül 2020 itibariyle toplamda 81.334 kişi olmuştur.

Bu durum, şirketin öngörülebilir gelecekteki beklenen kapasitesi ve ticari faaliyetlerinin yanı sıra sektördeki genel görünümle de uyumludur.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika