spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Pazar, 16 Haziran 2024

Düşen Afgan uçağının enkazına ulaşıldı

Seçtiklerimiz

Afganistan’da Pazartesi günü düşen ve içinde Türk yolcuların da  bulunduğu belirtilen Pamir Havayolları’na ait uçağın enkazına ulaşıldı.

       

Havacılık Bakanı Muhammedullah Bataş, arama ekiplerinin uçağın  düştüğü dağlık bölgeye ulaştığını, uçaktaki 43 kişiden hayatta kalanlar  olduğu konusunda herhangi bir işarete rastlanmadığını söyledi.  

       

Bataş, telefonla yaptığı açıklamada, “Kaza mahalindeyim. Uçak  parçaları önümde duruyor. Birçok ceset var. Kar ve çok şiddetli rüzgar,  cesetlerin toplanması çalışmalarını zorlaştırıyor” dedi.

       

Kazadan sağ kurtulan olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu  da ifade eden Bakan, “Ama şu ana kadar kazadan kurtulan bulunmadı” diye  konuştu.

       

Bu arada NATO birlikleri tarafından çekilen fotoğraflarda uçağın 4  parçaya bölündüğü ve Kabil’in kuzeyindeki 38 kilometre uzaklıktaki sarp  dağ yamaçlarına dağıldığı görülüyor.

       

Kunduz’dan Kabil’e gitmek üzere havalanan Antonov-24 tipi uçağın izi,  başkent Kabil’e 85 kilometre uzaklıkta kaybedilmişti. Daha sonra 38  yolcu ve 5 kişilik mürettebatın bulunduğu uçağın Kabil’e yaklaşık 100  kilometre mesafede düştüğü açıklanmıştı.

       

Uçakta seyahat eden yabancılar arasında Türklerin de bulunduğu  belirtilmişti. Kötü hava koşulları ve zorlu dağlık arazi arama  çalışmalarına engel olmuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika