spot_img
spot_imgspot_img
31.8 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Havacılığın oscarı, Türk Hava Yolları’nın

Seçtiklerimiz

Dünya çapında  Havacılığın Oscar’ı olarak bilinen Dünyaca ünlü "Skytrax Dünya Havayolu  Ödülleri" Hamburg’da Uluslararası Aircraft Expo Fuarı’nda düzenlenen  törenle sahiplerini buldu. 50’den fazla ödülün verildiği törende Türk  Hava Yolları (THY) da iki ödül aldı.
       
        “Yılın En İyi Havayolu Şirketi” ödülü ise Asiana Airlines şirketine  verildi. Geçen yıl yine Hamburg’da düzenlenen törende Güney Avrupa’nın  en iyi havayolu şirketi olarak ödüllendirilen THY, bu yıl ödül sayısını  ikiye çıkardı. Güney Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi ödülünü ikinci  defa kazanan THY, ayrıca “En İyi Ekonomik Kabinde İkram Ödülü”nün de  sahibi oldu.
       
        THY, “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödülünü ise Alman şirketi  Lufthansa’ya kıl payı kaptırdı. Ödül törenine THY Orta Avrupa Pazarlama  ve Satış Başkan Yardımcısı Ziya Taşkent, THY Hamburg Bölge Müdürü Cemil  Tezgah ve THY Hamburg İstasyon Şefi Ebubekir Toker katıldılar. Ödüller  yolcular üzerinde yapılan anketler sonucu sahiplerini buldu.
       
        Geçen yılki ödüle bir ödül daha eklemenin onur ve gururunu yaşadıklarını  söyleyen THY Orta Avrupa Pazarlama ve Satış Başkan Yardımcısı Ziya  Taşkent, “Havacılığın Oscar’ı olarak nitelendirilen bu alanda iki ödül  almamız çok gurur verici. Yüzde 50’si THY’ye ait olan ikram dalında  zaten çok iddialıydık. Büyük ülke ve milli havayolları arasından  sıyrılarak ikinci defa Güney Avrupa’nın en iyi havayolu seçilmemiz de  çok güzel bir olay" dedi.
       
        Ekonomik krize rağmen THY’nin sürekli uçak ve yolcu sayısını da  artırmasına değinen Taşkent, “Herkes küçülürken biz büyüyoruz. 2014’e de  kadar Boing ve Airbus olmak üzere 89 yeni uçak siparişimiz sırada  bekliyor. Anadolu Jet ile birlikte 160 civarında uçağımız var.  Yurtdışında 133 noktaya uçuş yapabilen bir şirket olduk. Geçen yıl 25  milyon civarında olan yolcu sayımızı da 2010 yılında 30 milyona  çıkarmayı hedefliyoruz. 2010’un ilk 3 ayı itibariyle yüzde 25’lik bir  artış yakaladık" dedi. Son 6-7 senede çok ciddi bir çıkış  yakaladıklarını da söyleyen Taşkent, “Kuş gribi, kül bulutu gibi  etkenlere rağmen hedefimizde gerilemedik. Geçen yıl 10 yeni hat  eklediğimiz uçuşlarımıza bu yıl ise 14 yeni hat daha ekleyeceğiz.  Uganda, Tanzanya ve Gana gibi ülkelere bile 14 Haziran’dan itibaren  sefer başlatacağız" dedi. THY Hamburg Müdürü Cemil Tezgah ise, THY Genel  Müdürü Temel Kotil’in iş yoğunluğundan dolayı ödülü almaya gelemediğini  belirterek "Bu ödülün Hamburg’da verilmiş olması tamamen fuarın  Hamburg’da olmasından dolayı tesadüfidir" dedi. Hamburg uçuş programı  hakkında da bilgi veren Tezgah, "Hamburg’dan İstanbul’a haftada 17 sefer  düzenliyoruz. Okul tatillerinde ise muhtelif noktalara 12 direk sefer  ilave edilecektir" dedi.

       

EN İYİ ON HAVAYOLU

       

1.  Asiana Airlines

       

2.  Singapore Airlines

       

3.  Qatar Airways

       

4.  Cathay Pacific

       

5.  Air New Zealand

       

6.  Etihad Airways

       

7.  Qantas Airways

       

8.  Emirates

       

9.  Thai Airways

       

10. Malaysia Airlines

       

En İyi Low Cost Carier: Air Asia

       

Kendini En Çok Geliştiren Havayolu: Garuda Indonesia

       

En İyi Bölgesel Havayolu: Dragonair

       

En İyi Kabin Personeli: Singapore Airlines

       

En İyi Kabin İçi Eğlence: Emirates

       

En İyi Havalimanı Servisi: Thai Airways

       

En İyi Ekonomi Sınıfı: Malaysia Airlines

       

En İyi Business Class: Qatar Airways

       

En İyi First Class: Etihad Airways

       

En İyi Transatlantik Havayolu: Virgin Atlantic

       

Avrupa’nın En İyi Havayolu: Lufthansa

       

Ortadoğu’nun En İyi Havayolu: Qatar Airways

       

Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu: Turkish Airlines

       

En İyi Havayolu İttifakı: Oneworld Alliance

       

Ekonomi Sınıfında En İyi İkram: Turkish Airlines

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika