spot_img
spot_imgspot_img
21 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Dünyanın ‘Tamamen elektrikli’ ilk uçağı!

Seçtiklerimiz

Her ne kadar pek çoğumuz Airbus denilince ‘yolcu uçağı’ zannetse de aslında Airbus yolcu uçağı üreten bir firma adı. Fakat uçuş sektörüne kazandırdığı pek çok ilk sayesinde o kadar başarılı bir tarihe sahip ki artık ürün adı olmuş bir marka haline geldi. Yani diğer bir deyişle bir firmanın erişebileceği en yüksek değer olarak kabul edilen ‘jenerik marka’ statüsüne yükseldi.

Hani bizdeki ‘Selpak’ (peçete), ‘Vileda’ (yer süpürgesi), ‘Seloteyp’ (yapıştırıcı bant) gibi aslında firma olan ama artık ürünü tanımlar hale gelmiş dev markalar var ya işte onlardan birisi de haberimize konu olan Airbus firması.

Yüzlerce kişilik devasa yolcu uçaklarının yanı sıra askeri veya sivil kargo ve nakliye uçakları ile de tanıdığımız Airbus firması, yakın bir gelecekte ürün gamına tamamıyla elektrikli yolcu jetlerini de eklemeye hazırlanıyor.

İlk örneğini Paris Hava Fuarı’ndaki katılımcılara sergileyen Airbus, henüz prototip formdaki modele E-Fan 2.0 Aircraft ismini vermiş. Aircraft, kanatlarının altına havanın yaptığı basınç yardımıyla yükselip ilerleyebilen motorlu hava taşıtlarına verilen isim. Bu arada gerçi başlıkta uçak dedik ama bizdeki tam karşılığı tayyare.

Sadece iki kişilik tasarlanan ve 9.45 metrelik kanat açıklığına sahip olan bu kompakt modeli öne çıkaran detay tamamıyla elektrikli olması ki bu bağlamda sektörün ilk örneği kendisi.

Sadece iki kişilik tasarlanan ve 9.45 metrelik kanat açıklığına sahip olan bu kompakt modeli öne çıkaran detay tamamıyla elektrikli olması ki bu bağlamda sektörün ilk örneği kendisi. Keza karbon fiber bileşenli malzemelerden üretildiği için boş ağırlığı 499 kilo gibi muazzam bir değerde tutulmaya başarmış ki yukarıda da belirttiğimiz gibi havanın yaptığı basınç yardımıyla yükseldiği için bu hafiflik kendisine çok büyük bir avantaj sağlıyor.

Havada yaklaşık 1 saat kadar kalabilen ve elektrikli yapısı sayesinde neredeyse sıfır sesle uçan tayyarenin yine bu sebepten ötürü karbondioksit salınımı da sıfır. 120 adet lityum-ion pilin güçlendirdiği 30kw gücündeki ikiz motorlarının müsaade ettiği üst hız sınırı ise saatte 220 kilometre ki bu da kendi sınıfı için gayet muazzam bir değer.

Airbus’ın hedefi 2050 yılı itibarı ile 100 kişilik elektrikli yolcu uçaklarını satışa sunmak. Her ne kadar mevcut teknolojiden baktığımızda bu imkansız görünse de işin arkasında Airbus varsa ciddiye almak gerekli. Kaldı ki 4 kişinin yolculuk etmesine imkan sağlayacak olan E-Fan 4.0’ın 2019 yılı itibarı ile üretime hazır olması öngörülüyor ki, bunu da Airbus’ın ileriye dönük hedefinin mümkünatına yönelik ipucu sağlayan bir diğer önemli bilgi olarak değerlendirmek gerek. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika