spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Yangın söndürme helikopteri hizmete giriyor

Seçtiklerimiz

erkezi İhale Komisyonu, en düşük teklifi veren Bordo Mimarlık İnşaat Taahhüt Dış Ticaret Ltd. ve Erah Havacılık Ticaret Şirketi Ltd’in teklifini kabul etti.

Türkiye’de kurulu bir iş ortaklığı olduğu belirtilen söz konusu firmadan 29 Haziran-15 Ekim arasındaki sürede kiralanacak yangın söndürme helikopteri için saat başı 5 bin 160, toplamda ise 937 bin 400 Dolar ödenecek.

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Asım Özer, TAK’a yaptığı açıklamada, 29 Haziran-15 Ekim arasındaki süre için kiralanan helikopterin günde 100 dakika olmak üzere toplam 181 saat 40 dakika uçması üzerinden teklif aldıklarını kaydetti.

Özer, ihalenin sonuçlanmasının ardından Merkezi İhale Komisyonu’nun kararının Orman Dairesi’nce kazanan firmaya 5 iş günü içinde tebliğ edileceğini, 8 gün içinde de sözleşmenin imzalanacağını söyledi.

Özer, işlemleri daha kısa sürede tamamlamaya çalışacaklarını belirterek, helikopterin teknik ekip tarafından da inceleneceğini ifade etti.

28 Mayıs’ta açılan ihaleyi kazanan firmanın yangın söndürme amaçlı helikopteri, personeliyle birlikte Ercan Havalimanı’nda konuşlanacak.

Türkiye Orman Genel Müdürlüğü’nden teknik destek alınarak hazırlanan ihale şartnamesi gereği, helikopterin ayda iki kez bakımı yapılacak. Helikopterin, çalışır ve iyi durumda olması da ihale şartnamesinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika