spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

Corendon’da Gazipaşa Sevinci

Seçtiklerimiz

Corendon Havayolları, dünyada ve bölgemizde en yaygın şekilde kullanılan yolcu uçağı olan yeni jenerasyon Boeing 737-800 tipi, 189 yolcu kapasiteli uçağıyla Gazipaşa’ya 4 Nisan Çarşamba günü saat 10.00’da ilk uçuş operasyonunu yapmaya hazırlanıyor.

PİST AÇIK, TRAFİK YOK

2009 yılında hava trafiğine açıldıktan sonra, havaalanları standartlarını ve kategorilerini belirleyen ICAO Doc 9157 standartlarına göre Gazipaşa Havalimanı 3C kategorisinde değerlendirilmişti. Son 2 yıl içerisinde TAV’ın yaptığı altyapı yatırımları ile pist uzunluğunun 2000 metreye, genişliğinin 45 metreye çekilmesi ve NDB/DME cihazlarının yerleştirilmesi ile pist aletli yaklaşma prosedürlerine de uygun hale getirildi. Tüm bu gelişmeler neticesinde gerekli tüm eğitimleri ve hazırlıkları tamamlayan Corendon Havayolları’na Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Gazipaşa Havalimanı’na 189 yolcu kapasiteli B737-800 filosu ile operasyon yapma onayyetkisi verildi.

YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Alanya Gazipaşa Havalimanı 4 Nisan Çarşamba günü Corendon Havayolları’nın Gazipaşa uçuşuyla yeni bir döneme girmeye hazırlanıyor. Geçmiş dönemde 3C kategorisine giren uçakların inişinin mümkün olduğu havalimanı için bu girişim büyük bir anlam ifade ediyor.

Gazipaşa Havalimanı’nın inşaası 1999 yılında tamamlandı. 2010 yılında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hava trafiğine açılan Gazipaşa’ya, yalnızca 3C kategorisindeki uçakların operasyon yapabilme hakkı tanındı. Bölge halkının büyük umutlar bağladığı Gazipaşa, yüksek kapasiteli 4C kategorisindeki uçaklara kapalı olması nedeniyle uzun süre havacılık camiasında tartışma konusu olmuştu. Gazipaşa’ya Corendon tarafından yapılan bu operasyonun, yalnızca Alanya’ya değil bölgedeki il ve ilçelere de katkı sağlaması bekleniyor. Öyle ki, Gazipaşa ile Mersin Anamur arasındaki mesafe 80 kilometre civarında…

CORENDON’DA GAZİPAŞA SEVİNCİ

Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı, Corendon Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Yıldıray Karaer, Alanya ve çevre ilçelerdeki sivil toplum örgütleri, resmi otoriteler, otel yöneticileri ve bölgeye operasyon yapan tur operatörlerinin uzun süredir bu gelişmeyi heyecanla beklediklerini ifade ederek, Corendon Havayolları olarak Alanya Gazipaşa Havalimanı için bir ilk olan bu operasyonun heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Pilotlarına Gazipaşa’ya inebilmeleri için özel simülatör eğitimleri verdiklerini ve Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden Gazipaşa’ya yönelik uçuş operasyonlarını çeşitlendirerek sürdüreceklerini ifade eden Karaer, katkı ve desteklerinden dolayı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü üst yönetimi ve çalışanlarına, TAV Holding yetkililerine, desteklerini esirgemeyen resmi kurumlar ve bölgedeki belediyelere, başta ALTİD olmak üzere Gazipaşa için çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarına ve tüm girişimcilere teşekkür etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika