spot_img
spot_imgspot_img
17.5 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Çin ilk uzay istasyonunu planlarını açıkladı

Seçtiklerimiz

Pekin bu hedef doğrultusunda, 10 yıl içinde inşa edilmesi planlanan uzay istasyonu hakkındaki bilgileri dün kamuoyuyla paylaştı. 

 

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) bağlı bir yetkilinin “büyük politik sembol” olarak tanımladığı uzay istasyonu, Çin’in hızla gelişen uzay programındaki en son basamak. 60 ton ağırlığında olması planlan uzay istasyonu, bir merkez modül ve bu modüle bağlı iki laboratuar ünitesi içerecek.

 

Çin Astronot Eğitim Araştırma ve Eğitim Merkezi’nden Profesör Jiang Gouhua, uzay istasyonunun10 yıl hizmet etmek için tasarlanacağını ve bünyesinde yerçekimsiz ortam, uzay radyasyonu biyolojisi ve astronomi üzerinde araştırmalar yapacak üç astronottan oluşan mürettebat bulunduracağını söyledi. 

 

Çin’in uzay istasyonu projesi, uzaydaki rekabette de dengelerin değişmeye başladığının bir işareti oldu. Haziran ayında NASA, uzay araçlarından oluşan filosunu emekliye ayıracak. Böylece, ABD’li astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidip gelebilmek için Rusların uzay araçlarını kullanmaya başlayacak. 100 milyar dolar değerindeki ISS’nin de 2020’de emekliye ayrılması bekleniyor. Ancak bu tarihin 2028’e çekilebileceği belirtiliyor.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika