spot_img
spot_imgspot_img
9.7 C
İstanbul
Cuma, 1 Mart 2024

Boeing’in Zor Günlerinde Akasa Air’dan 150 Uçaklık Dev Sipariş

Seçtiklerimiz

Akasa Air, Boeing İle Yaptığı Dev Anlaşma İle Hindistan Havacılık Pazarında Güç Kazanıyor

Hindistan merkezli havayolu şirketi Akasa Air, Hindistan’ın Hyderabad şehrinde 18-21 Ocak 2024 tarihleri arasında düzenlenen Wings India etkinliğinde 150 adet Boeing 737 MAX uçağı siparişi verdi. Mumbai merkezli taşıyıcı, yeni uçakları pazar payını artırmak ve rotalarını genişletmek amacıyla kullanacak, bu kapsamda önümüzdeki yıllarda uluslararası destinasyonlar eklemeyi planlamaktadır.

Bu duyuru, Boeing ve zor durumda olan 737 MAX ürün gamı için önemli bir zamanda geldi; zira Ocak 2024’te Alaska Airlines’a ait bir 737 MAX 9’un karıştığı bir kapı olayı yaşanmıştı.

Havayolu şirketi Akasa Air, ticari uçuşlara başlamasının üzerinden henüz iki yıl geçmiş olmasına rağmen, 150 adet 737 MAX 10 ve 737 MAX 8-200 uçağını 2032’den önce teslim almak üzere sipariş verdi. Ancak bu sipariş, 5 Ocak 2024’te Alaska Airlines olayına karışan MAX 9 modelini içermemektedir.

Akasa Air’ın toplam uçak sipariş defteri şu anda 226 adede ulaşmış durumda ve bu uçaklar, havayolunun iç ve dış hat genişleme planlarına destek olacak. Şu anda Hindistan içinde 22 adet MAX uçağı ile operasyonlarını sürdüren Akasa Air, yeni siparişleri için satış ve geri kiralamaya dayalı finansman kullanmaya devam edecek.

Havayolu, 2022 yılında operasyonlarına başlamasına rağmen Hindistan içinde %4’lük bir pazar payı elde etmiştir. Ancak bu rakam, IndiGo’nun %60’lık pazar payı ve Tata Group’a ait havayollarının (Air India, Air India Express ve Vistara) %26’lık toplam pazar payının yanında küçük kalıyor.

Akasa Air’ın bu yeni Boeing siparişi, şirketin Hindistan’ın en hızlı büyüyen havacılık pazarındaki önemli bir yer edinme çabasının bir parçası olarak görülmektedir. Bu sipariş, zaten Boeing ile yapılmış olan 76 adet 737 MAX 8 siparişinin üzerine eklenmiştir.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika