spot_img
spot_imgspot_img
28.7 C
İstanbul
Cuma, 21 Haziran 2024

Birleşik Metal-İş THY Teknik’te örgütleniyor

Seçtiklerimiz

Çelik-İş Sendikasının itirazı ve Yargıtayın kararı ile THY Teknik AŞ havacılık iş kolundan çıkarılarak metal iş koluna alınmış, yaklaşık 5 bin işçi de yıllardır üyesi oldukları Hava-İş’ten ayrılmak zorunda kalmıştı.

Birleşik Metal-İş Sendikası THY Teknik AŞ’de örgütlenme çalışmalarına başladığını duyurdu. Çelik-İş Sendikasının itirazı ve Yargıtayın kararı ile THY Teknik AŞ havacılık iş kolundan çıkarılarak metal iş koluna alınmış, yaklaşık 5 bin işçi de yıllardır üyesi oldukları Hava-İş’ten ayrılmak zorunda kalmıştı.

İşyerinde bildiri ve broşür dağıtarak THY Teknik AŞ işçilerine çağrı yapan Birleşik Metal-İş, “HABOM’da sektöre yakışmayan toplusözleşmeye imza atanlara ve sonrasında THY Teknik’e geçişte meydana gelen mağduriyetlerin sorumlularına kimsenin güvenmesi mümkün değil. Bu nedenle artık ne Çelik-İş, ne de Hava-İş THY Teknik çalışanlarını temsil etme ehliyetine sahip değil” dedi. Türk Metal’in de işçiler için karanlık bir gelecekten başka bir anlam taşımadığı kaydedilen açıklamada, işçilere söz ve karar sahibi olacakları Birleşik Metal-İş’te örgütlenme çağrısı yapıldı. 1 Temmuz’da mevcut toplu iş sözleşmesinin yürürlüğünün dolduğuna işaret edilen açıklamada “Toplusözleşmeli düzenin korunması ve yeni kazanımların eklenmesi için şimdi adım atma zamanıdır” dendi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika