spot_img
spot_imgspot_img
19.9 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Bakan Günay’dan Kanal İstanbul’a tam destek

Seçtiklerimiz

TUROB’un Sheraton Ataköy Hotel’de düzenlediği Nisan Ayı Geleneksel Öğle Yemeği toplantısında bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Erdoğan’ın dün açıkladığı "Kanal İstanbul" projesinin İstanbul turizmine ciddi katkı sağlayacağını söyledi.

 

"İSTANBUL BOĞAZI, TURİZMİN OLACAK"

 

Günay, "Bu büyük ve özgün projesi, İstanbul turizmine, İstanbul Boğazı’na özel bir katkı anlamı taşıyor. Bu tarihi ve eşsiz İstanbul Boğazı, bu yeni projeyle artık turizmin olacak. Kültür ve tarih turizminin Boğazı olacak. İstanbul’a gelen ticari tankerler ve diğer araçlar bu yeni yolu kullanacak. O nedenle bu projenin mimarlarından sayın Binali Yıldırım’a özel olarak teşekkür ediyorum"

 

TÜİK tarafından bugün açıklanan istatistiklere de değinen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tarihe ve çevreye saygıyı yüksek tutarak turizmi bir markaya dönüştürdüklerini belirtti. Geçen yılın verileri ile karşılaştırıldığında ziyaretçi sayısında yüzde 17.2, turizm gelirlerinde ise yüzde 28.5’lik bir artış yaşandığına dikkat çeken Günay şunları söyledi:

 

HEDEF 50 MİLYAR DOLAR

 

"Türkiye sadece ziyaretçi sayısı artan bir ülke değil. Gelenlerin farkındalık hissettiği ve tekrar gelme isteğini içinde duyduğu bir ülke konumuna gelmeye başladık. Asıl başarımız, gelenlerin sayısını 13 milyondan 28.5 milyona çıkartmak değil, gelenlerin yeniden gelme isteğinde olmasını sağlamak."

 

Turizmde konan 2023’te 50 milyon turist hedefini mütevazı bulan Binali Yıldırım’a da seslenen Günay, "Biz hedefi arttırız ama tarihi ve ören yerlerimiz bundan yıpranıyor. Bu riski de dikkate almamız gerekiyor. Bu değerleri korumak ve geleceğe taşımak gibi bir görevimiz var. 50 milyonu aşacağımızı ben de düşünüyorum. Asıl önemlisi fazladan 20 milyon insan getirirken bugün 25 milyar doların altında görünen geliri 50 milyar doların üzerine çıkarmak. Ülke ekonomisine asıl yapmamız gereken katkı budur. Bunu da başaracağız."

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika