spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Pazar, 14 Temmuz 2024

Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş Kabil Havalimanı açıklaması

Seçtiklerimiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB- Türkiye göç mutabakatına ilişkin, “Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bize dönüş yapılmadı.

Israrla güncellememiz gerektiğini söyleyince Avrupa Birliği tek taraflı bir karar aldı. Öyle ‘ben istediğim gibi karar alırım, biraz para vereyim Türkiye göçmenleri tutsun’ anlayışı şu an işlemez” dedi.

Kabil Havalimanı’nın işletilmesi

Havalimanı için Taliban’dan ve diğer ülkelerden bizimle işbirliği teklifleri var. Bunların hepsini değerlendiriyoruz.

Hep birlikte koordine edilmesi gerekiyor. Bu tek başına Katar’ın veya Türkiye’nin üstlenebileceği bir konu değil.

AB- Türkiye göç mutabakatı

AB kendi yükümlülüklerini yerine getirmedi.Bu mutabakatı güncellememiz lazım. Göç mutabakatının güncellenmesi konusunda düşüncelerimizi ve önerilerimizi Avrupa Birliği’ne ilettik.

Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen bize dönüş yapılmadı. Israrla güncellememiz gerektiğini söyleyince Avrupa Birliği tek taraflı bir karar aldı. Öyle ben istediğim gibi karar alırım, biraz para vereyim Türkiye göçmenleri tutsun anlayışı şu an işlemez.

Türkiye olarak biz üzerimize düşeni yaptık. Avrupa ülkelerine giden göçmen sayısı yüzde 95 oranında azaldı. Maalesef Avrupa Birliği kendi yükümlülüklerini yerine getiremedi.

Afganlar konusunda ‘biz para veriyoruz Afganları ülkede tutun, gelmesin’ anlayışı olursa böyle bir işbirliği olmaz.

Herhangi bir ülkenin tahliye edeceği Afganların ülkemizde kalması mümkün değil. Böyle bir teklif gelmedi şu ana kadar gelse bile kabul etmeyeceğiz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika