spot_img
spot_imgspot_img
34 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Temmuz 2024

Bakan Pakdemirli: ‘Beş Yangın Söndürme Uçağı Alacağız’

Seçtiklerimiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, beş yeni yangın söndürme uçağı alınacağını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın konuğu oldu. Pakdemirli’nin açıklamaları şöyle:

“Tüm Türkiye’yi sarsan günler yaşadık. Hepimiz için zordu. Ekibim çok yoruldu. Tarihte görülmemiş diye bir pencere açmamak istiyorum. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş yangın silsilesiyle karşılaştık.

Yaklaşık 3 bin yangınla uğraşır. Bunun bir çoğundan kimsenin haberi olmaz. Bunlar küçüktür. Çıktığı yerde bastırılır söndürülür. Ama bu 3 bin yangından her yıl önemli yangınlar olur. Mesela 2 sene önce İzmir yangınıydı. Geçen sene Hatay’da çıkan yangınlar önemli yangınlardı.

Önemliden kasıt kontrolsüz bir şekilde büyüyecek diye olarak adlandırıyoruz. Geçen sene ise böyle büyük diyebileceğimiz 4 yangın vardı. Bu yıl 16 tane birden yangın aynı gün içerisinde cereyan etti.

Bunların hepsi de büyük ve büyüme potansiyeli olan yangınlardı. Çıkan yangın ve söndürülen yangın neredeyse eşdeğer. Muğla, Antalya yangınları söndürülemeyen yangınlar oldu.

Karşılaşılmamış bir durumla karşılaştı Türkiye.”Orman Bakanlığı’nın yeterli aracı yok mu? Yeterli insan gücü yok mu? Çok sayıda yangınla mücadele ettiğiniz zaman ister istemez ekiplerinizi ve gücü bölmek zorundasınız.

Ekipleri böldüğünüzde de yangınları söndürmek zaman alıyor. 6 tane helikopter göndermek yerine 2 helikopter gönderiyorsunuz çünkü.

“Envantere 5 yeni uçak katılacak”

Bir ülkenin envanterinde 3 uçağı var. Bizim burada helikopterle ile ilgili kıt kanaat yok. Sağınıza solunuza döndüğünüz zaman helikopter kiralayabiliyorsunuz. Önümüzdeki aylarda 5 yeni uçak katılacak. Büyün hava araçlarını kiralamak daha mantıklı.

İstediğimiz zaman istediğimiz kadar kiralayabiliriz. Ama 5 tane elimizin altında bulunsun. 2 senedir uçakların satın alınmasıyla ilgili çalışma devam ediyordu. Bu son yangınlarla süreç hızlandı.

“THK ile sorunumuz olamaz”

Türk Hava Kurumu’yla bizim bir sorunumuz olamaz. THK’da pilot eğitimi aldım. Ne benim ne de kurumumun THK ile sorunu olamaz. Bu sene kiralamış olduğumuz hava araçlarını 18 helikopter ve 3 Rusya’dan helikopter THK tarafından bize verilmiş durumda.

THK’nın yangınları söndürme gibi bir yetkisi yoktur. Nitekim bu söz konusu olan uçaklar da epey bir süre bizim tarafımızdan para karşılığı hizmet alınmıştır. THK’nin yönetimiyle bizim bir alakamız yoktur.

THK’nın başındaki yöneticilerin maalesef kurumu zarara uğratmışlardı. Kurumun şimdi başında kayyum vardır.

Biz eski ayakkabıları çıkardık yeni ayakkabıları giydik. Eski ayakkabıdan kasıtta THK’nın uçakları bakımsız bırakması. Bakanlığımız bu zaman kadar THK’ya 130 milyon Euro kiralama parası vermiştir.

Bu uçaklar uçurulabilir mi?

Hem THK hem de bizim arkadaşlarımız baktı. 27 ile 34 milyon dolar arası harcarsanız bu uçakları uçurabiliyor musunuz.

Neredeyse bir uçak fiyatı… 50 yaşında bir uçağı uçuracağız, içindeki insanlar kıymetli değil mi? Komple bu uçakların soyulup röntgenlerinin çekilmesi lazım. Motorların değişmesi lazım. Gövdenin tekrar yapılması lazım. Tüm bu bakımlar yeni bir uçak parası.

Kimin elinde uçak varsa paralı ya da parasız bize gönderin dedik. THK’nın da elinde uçak olsaydı, bize gönderirdi. Sonuçta plakası olmayan aracı trafiğe çıkarmak gibidir. Yani fail değil uçaklar. Bunlar belki fail olsa tartışmasını yapabiliriz.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika