spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Cuma, 12 Nisan 2024

Babadağ’da iki paraşüt kazası

Seçtiklerimiz

Tatil için Hollanda’dan Ölüdeniz’e gelen Eric Van Kampen (54) yamaç paraşütüyle tekli atlayış yapmak için Babadağ’ın bin 800 metrelik pistine çıktı.

Hazırlıklarını tamamladıktan sonra atlayışını gerçekleştiren Kampen’in paraşütü kalkıştan kısa bir süre sonra kapandı. Yaklaşık 20 metre yükseklikten kayalıklara düşen Kampen, bir ağaca takılarak durabildi.

Paraşüt pilotlarının fark ettiği Kampen için Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekiplerinden yardım istendi.

Ekiplerin yardımıyla düştüğü yerden kurtarılan Kampen, Babadağ’da hazır bekleyen ambulansta sağlık kontrolünden geçirildi.

Eric Van Kampen, kısa süreli şok geçirdiğini ancak sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Babadağ’dan 21 kez atlayış yaptığını belirten Kampen, paraşütün frenlerini uzun tuttuğu için kalkıştan kısa süre sonra paraşütünün kapandığını söyledi.

Kampen, yaklaşık 20 metre yükseklikten düşmesine rağmen vücudunda kırık olmadığını ifade etti.

DENİZE DÜŞTÜ

14. Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali için beldeye gelen Avusturyalı sporcu Günther Sorko (46) da Babadağ’ın bin 700 metrelik pistinden atlayış yaptı.

Deniz üzerine geldiği sırada akrobasi hareketleri yapan Sorko’nun paraşütü kapandı ve hızlı bir şekilde denize düştü. Düşmenin etkisiyle bayılan Sorko’nun yardımına çevredeki tekneciler koştu.

Denizde baygın halde bulunan ve paraşüt iplerinin vücuduna dolaştığı için güçlükle tekneye çıkarılan Sorko, sahile getirildi.

Denizde uzun süre baygın kaldığı için boğulma tehlikesi geçiren Sorko’ya ilk müdahaleyi Belcekız Plajı’nda hazır bekleyen ekipler yaptı.

Sağlık ekiplerinin müdahalesiyle kendine gelen Sorko, plaja gelen ambulansla Fethiye Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Tedavisi süren Günther Sorko’nun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika