spot_img
spot_imgspot_img
7.6 C
İstanbul
Cumartesi, 2 Mart 2024

Atatürk Havalimanı’nda Zika Virüsü alarmı

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Kavak: – "Bu virüs, Aedes cinsi bir sinekten bulaşıyor. Isırdıktan sonra 2-7 günde hastalık belirtileri ortaya çıkıyor. Bu nedenle özellikle cibinlik, uzun kollu ve koruyucu kıyafetlerin tercih edilmesi ile sinek kovucu spreylerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz"
 
Atatürk Havalimanı’nda, Zika virüsünün görüldüğü bazı ülkelere seyahat edecek yolculara, Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından bilgilendirme yapılıyor.
 
Zika virüsünün sık görüldüğü ülkelere gidecek yolcuların bulunduğu terminallere gelen ekipler, burada hastalıktan korunma yollarına ilişkin broşürler dağıtarak, yolculara bilgi veriyor.
 
Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi Baştabibi Dr. Aykut Yener Kavak, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu hastalığın özellikle Orta ve Güney Amerika’da bir endemiğe yol açtığını ifade ederek, "Dünya Sağlık Örgütü, 1 Şubat’ta tüm üye ülkelerine bunun bir halk sağlığı acil durumu olduğunu duyurdu" diye konuştu.
 
Kavak, Atatürk Havalimanında da tedbirlerin artırıldığını, özellikle virüsün sık görüldüğü bölgelere seyahat eden yolcuları bilinçlendirmeye çalıştıklarını belirtti.
 
– "Semptomatik tedavilerle hastalar iyileşebiliyor"
 
Terminallerde bulunan stantlardaki broşürlerin tüm yolculara dağıtıldığını dile getiren Kavak, Zika virüsünden korunma yolları hakkında şunları söyledi:
 
"Yolcuların sinekle temas etmemeleri gerekiyor. Bu virüs, Aedes cinsi bir sinekten bulaşıyor. Isırdıktan sonra 2-7 günde hastalık belirtileri ortaya çıkıyor. Bu nedenle özellikle cibinlik, uzun kollu ve koruyucu kıyafetlerin tercih edilmesi ile sinek kovucu spreylerin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Zaten bu virüs sağlıklı insanlarda çok şiddetli hastalıklara yol açmıyor. Semptomatik tedavilerle hastalar iyileşebiliyor. En önemli önerimiz, o bölgeye gebe olarak giden veya döndükten sonra gebeliğini öğrenen kişilere oluyor. Onların mutlaka tedbirlerini alması gerekiyor."
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika