spot_img
spot_imgspot_img
33.2 C
İstanbul
Salı, 16 Temmuz 2024

Askeri helikopter neden düştü?

Seçtiklerimiz

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Afganistan’da helikopterin düşmesi sonucu 12 Türk askerinin şehit olmasıyla ilgili olarak, ‘Afganistan’a hem kaza kırım ekibi, hem de savcımız gitti” dedi.

Kentte 2 gündür temaslarda bulunan Bakan Yılmaz, bir mağazanın açılışını yaptı. Mağazayı gezen Yılmaz, bir süre vatandaşlarla sahbet etti.

AK Parti Sivas Teşkilatının kahvaltısına da katılan Yılmaz, daha sonra Teknikerler Birliği Sivas Şubesinin açılışını yaptı. Birlik Genel Başkanı Ertan Kılıç’ın, teknikerlerin taleplerini içeren dosya verdiği Yılmaz, ”Gerçekten Türkiye bulunduğu noktadan çok daha iyi bir noktaya gidecekse, teknik gelişimini tamamlamak zorundadır. Bu hem mühendisler hem de tekniklerle beraber olacaktır” dedi.

-”Allah bir daha böyle olayı, acıyı ne bize ne de bir başka millete yaşatmasın”

AK Parti Sivas Teşkilatının düzenlediği Siyaset Akademisine de katılan Yılmaz, çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

”Afganistan’da düşen helikopterle ilgili arıza şüphesi var şu anda. Son gelişmeler nelerdir” şeklindeki soruya Yılmaz, şöyle cevap verdi:

”Oraya, Afganistan’a hem kaza kırım ekibi hem de savcımız gitti. Dolayısıyla askeri bir uçakla Genelkurmay Başkanlığımız tarafından gönderildi. Bu kaza kırım heyeti, teknik bir raporu araştıracak, getirecek. Dolayısıyla o raporun sonucunu bekleyelim ve rapor alındıktan sonra da milletimize de gerçek neyse o ise açıklanacaktır. Bu arada hem Amerikan Savunma Bakanı Leon Panetta hem Yunanistan Savunma Bakanı hem de Afganistan Savunma Bakanı arayarak baş sağlığı dileklerini iletti. Ben tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine sonsuz sabırlar diliyorum. Allah bir daha böyle olayı, acıyı ne bize ne de bir başka millete yaşatmasın diyorum.”

Bir basın mensubunun ”İlk etapta saldırı mı var denilmişti, ama böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil galiba” şeklinde ifadesi üzerine Yılmaz, ”Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil, en azından orada birebir gören halk vardı, televizyon haberlerinde gösterildi. Herkes de çok net olarak söylerdi, öyle bir şey olsa. Dolayısıyla bir kişide değil, aklı başında da insanlar. 4-5 kişi söyledi. Dolayısıyla da kaza kırım raporunu bekleyeceğiz. Ancak sizin dediğiniz olay o canlı görgü şahitlerinin anlattıklarına göre şu an için varit değildir” dedi.

Afganistan’daki helikopterin düşmesi sonucu 12 Türk askerinin şehit olması nedeniyle bazı programlarını iptal eden Bakan Yılmaz, Sivas Valiliği önünden Vali Ali Kolat ve öteki yetkililer tarafından karayoluyla Ankara’ya uğurlandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika