spot_img
spot_imgspot_img
13.6 C
İstanbul
Cumartesi, 2 Mart 2024

ANKA 240 testi geçti

Seçtiklerimiz

6 saat havada kalan ve 18 bin feet’e tırmanan uçak, Nisan 2012’de TSK’ya teslim edilecek

Türkiye’de tasarlanan İnsansız Hava Aracı ANKA, önceki gün Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’ndeki Askeri Meydanı’nda gerçekleştirilen test uçuşunu başarıyla tamamladı.

 
TAI (TUSAŞ Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) mühendisleri tarafından ilk kez otomatik pilot sistemiyle uçurulan ANKA, toplam 6 saatlik uçuşta 18 bin feet yani 6 bin metreye tırmandı. Uçuş sırasında 240 farklı test başarıyla yapıldı. Test çalışmalarının ardından ANKA saat 15.35’te yine otopilot sistemi kullanılarak Sivrihisar’a sorunsuz indi. Yapılan testler sırasında ANKA, kızılötesi çekim yapabilen ve ASELSAN tarafından imal edilen yerli FLIR kameranın aynı boyut ve ağırlığına sahip sistemi burnunda taşıdı. Önümüzdeki günlerde devam edecek testlerde ANKA’nın havada 24 saat kalışı ve gerçek FLIR kamera sistemi denenecek. Testlerin son aşamasının Güneydoğu’da yapılması planlanıyor.
 
TAI tarafından tasarlanan ANKA insansız hava aracının teslimatlarının Nisan 2012’de başlaması planlanıyor. İsrail’den alınan Heron’ların yerine kullanılacak ANKA, 10 bin metreye yükselebilecek. Saatte 203 kilometre hıza sahip pilotsuz uçak, 200 kilogram ’faydalı’ yük taşıyabiliyor. Burnundaki özel kamera sistemi ile çektiği görüntüleri 200 kilometre menzilde ana merkeze aktarabiliyor.
 
Dinleme de yapabilecek
 
ANKA’nın önümüzdeki yıllarda geliştirilecek farklı modelleri ile SATCOM uydu haberleşmesi ve SIGINT olarak adlandırılan sinyal istihbaratı yani cep telefonu, telsiz dinleme gibi görevlerde kullanılması da planlanıyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 2004’te imzalanan anlaşmaya göre TAI üç ANKA hava aracı ve tüm yer sistemleri geliştirerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecek.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika