spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

Amerikan havaalanları’nda 100 dolar öde, kuyrukta bekleme!

Seçtiklerimiz

ABD’de 11 Eylül saldırılarından sonra havaalanlarında aşırı derecede  artırılan güvenlik önlemleri yolcuları bunaltıyor. Ancak şimdi Amerikan  havaalanlarında başlatılan yeni bir uygulamayla 100 Dolar ödeyen  yolculara öncelik tanınıyor ve kuyrukta beklemelerine gerek kalmadan  uçaklarına biniyorlar.

‘Wall Street Journal’in verdiği habere göre, bir tür resmi rüşvet gibi  100 Dolar harç ödeyenler ‘Prechek’ ismi verilen bir aramayla 30 saniyede  kontrol edildikten sonra, metrelerce kuyrukta bekleyen yolcuların  yanından geçerek uçaklarına alınıyorlar.

Güvenlik görevlileri tarafından şüpheli görülmedikleri takdirde para  ödeyen özel yolcuların ayakkabılarını ve kemerlerini de çıkarmalarına  gerek kalmıyor. Örneğin New York’taki John F. Kennedy havaalanında para  ödemeyen yolcular yaklaşık bir saat kuyrukta beklemek zorunda  kalıyorlar. Bazı yolcular para ödeyenlerin güvenlik görevlileri  tarafından da güler yüzle karşılandığını ve ayrımcılık yapıldığını  söylüyor.

Seçkin yolcular, bilet aldıkları havayolu şirketi tarafından güvenlik  yetkililerine tavsiye ediliyor. Havaalanı polisleri kimin konforlu  geçişten yararlanabileceğine bord kartlarını gördükten sonra karar  veriyorlar. Güvenlik yetkilileri hangi kriterlerle bunu belirlediklerini  açıklamadılar. Amerika’nın 9 havaalanında bedelli özel kontrol pilot  projesi uygulanıyor. Ulaşım güvenliği kurumu yetkilisi John Pistole, bu  uygulamayla bir milyarlık yolcu listesinden teröristleri rahatça bulmayı  hedeflediklerini belirtti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika