spot_img
spot_imgspot_img
22.5 C
İstanbul
Çarşamba, 27 Eylül 2023

Airbus’tan şeffaf uçak

Seçtiklerimiz

Yeni tasarım, yolcuları gökyüzünde süzülüyormuş gibi hissettirerek, şehir ve doğa manzaralarını sınırsız bir şekilde izleme imkanı verecek.

       

Airbus mühendisleri, yüksek teknoloji ürünü seramik bir kaplamayla üretilecek uçakta, kaptanın bir düğmeye basarak elektrik titreşimleri gönderebileceğini düşünüyor. Kabin çatısı, duvarlar ve taban, bu düğmeye basılmasıyla sanki yokmuş gibi olacak ve bu, yolculara üzerlerinde uçtukları manzarayı 360 derecelik bir açıyla görebilmelerine imkan verecek.

       

 Airbus araştırma ve teknoloji departmanı başkanı Axel Krein, Alman Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, "Geleceğin uçakları beş kıtanın harikalarının manzaralarını benzersiz ve engelsiz bir şekilde sunacak. Piramitleri ve Eyfel Kulesi’nin uçağın şeffaf tabanından hiçbir engel olmadan görebileceksiniz" diyor.

       

Airbus planlarını şirketin ‘The Future, By Airbus’ (Gelecek, Airbus) başlıklı raporunda açıklandı. Rapor, şirketin mühendisleri 2050’de uçakların nasıl olmasını hayal ettiklerinden yola çıkılarak hazırlandı.

       

Raporda, hidrojenle çalışacak, motor sesini azaltmak amacıyla uçağın kanatlarına değil, gövdesine yerleştirilen aerodinamik motorlara sahip ‘Cryoplane’ uçağına dair bilgiler de yer aldı.

       

Rapordaki diğer fikirler arasında, çatlamalar durumunda yüksek teknoloji ürünü yapışkan içeren mikroskobik nano-kapsüller kullanarak kendini tamir edebilen uçak kaplaması da bulunuyor. Şirket, nano-maddelerin koltukların kendi kendini temizlemesi için de kullanılabileceğini belirtiyor.

       

Raporda ayrıca, en rahat yolculuk için yolcunun vücut şekline uyum sağlayan koltukların yanı sıra kabinde sahal dekorlar yaratmak amacıyla holografik projeksiyonların kullanılabileceği de belirtiliyor.
         

       

         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika