spot_img
spot_imgspot_img
3.7 C
İstanbul
Çarşamba, 21 Şubat 2024

Airbus Boeing’e fark attı

Seçtiklerimiz

Bir önceki yıla göre yüzde beşlik bir artış yakalayan şirket 534 uçağı müşterilerine teslim etti.
 
Petrol fiyatlarının yükseldiği bir dönemde daha ekonomik bir seri üreten Airbus bunun faydasını yeni siparişlerde de gördü.
 
Avrupalı üretici geçtiğimiz yıl toplamda 1419 uçak siparişi aldı. Airbus’ın Amerikalı rakibi Boeing’in aldığı sipariş sayısıysa aynı dönemde 805 uçakta kaldı.
 
Şirketin tepe yöneticisi Thomas Enders de bu durumdan gayet memnun:
 
“Gerçekten güzel bir yıl oldu. Başarımızdaki ana etken kuşkusuz A320 model uçaklarımızın yenilenmiş hali olan A320 Neo’lar oldu. Petrol fiyatlarının yükseldiği, havayolu şirketlerinin daha ekonomik uçaklara ihtiyaç duyduğu bir dönemde ciddi yakıt tasarrufu sağlayan bu seri 2011’deki performansın anahtarıydı.”
 
Airbus bu yıl için ihtiyatlı bir tahminde bulunsa da tecrübeli yönetici uzun vadede havayolu taşımacılığının artacağından emin:
 
“Eskiden havacılık sektörü temel olarak Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Güneydoğu Asya’dan ibaretti. Bu aşağı yukarı 1 milyar kişilik bir pazardı. Fakat yükselen ekonomilerde yaklaşık 5 milyarlık pazardan bahsediyoruz. Havacılığın geleceği de bu ülkelerde. Yani hala büyük bir potansiyel var ve güçlü iyimserliğimiz de bundan kaynaklanıyor.”
 
Havacılık devinde merak edilen bir diğer konuda tepe yönetimindeki değişiklikler. Airbus’ın çatı şirketi EADS’nin başkanı Louis Gallois bu yaz emekli olacak. Yerine geçmesi beklenen Thomas Enders’le ilgili açıklamaysa henüz yapılmadı. Enders de ucu açık yorumlarda bulundu:
 
“Bu konuda çok diplomatik olmam lazım, ve bu karar gerçekten benimle alakalı değil. Yönetim kurulu bu kararı verecek. İnanın bana Airbus tepe yöneticisi olarak bu sektördeki ve Avrupa’daki en iyi görevlerden birini yürütüyorum zaten. Airbus’ı yönetmekten daha büyük sorunlar var elbette.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika