spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Airbus, AB’yi olası bir ‘ticari savaşa’ karşı uyardı

Seçtiklerimiz

Airbus’ın çevre işlerinden sorumlu ismi, ‘Pek çok ülke uygulamaya karşı çıkıyor ve uygulama, üretim sektöründe gelecek siparişler açısından sorun yaratabilir.’ dedi. EurActiv’e konuşan Nash, ‘Ortada bir ticari savaş riski var, özellikle Çinlilerle. Endişeliyiz çünkü bugün büyük büyümenin yaşandığı pazarlar Asya ve Güney Amerika. Bu, kesinlikle bizi etkileyecektir.’ diye konuştu.

Avrupa Düşük Ücretli Havayolları Birliği Genel Sekreteri John Hanlon ise Moskova’daki toplantıdan rahatsızlığını dile getirerek, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü çerçevesinde alternatif mekanizmaların bulunabileceğini kaydetti. Hanlon, ‘Anladığım kadarıyla Komisyon, eşdeğer emisyon azaltımı sağlayabilecek bir alternatif bulunması halinde bu yasalarda değişikliğe gitmeye hazır. Dışarıdan gelen sesler bu süreci baltalar.’ şeklinde konuştu.

1 Ocak’tan bu yana AB havalimanlarını kullanan havayollarının emisyon izinleri satın alması gerekiyor. Ancak başlangıçta izinlerin yüzde 85’i ücretsiz olarak dağıtılmış durumda.

AB’Nin uygulamasının sektöre etkileri üzerinde farklı fikirler bulunuyor. AB, uygulamanın bilet fiyatlarına 2 Euro ile 12 Euro arasında artış olarak yansıyabileceğini söylerken ABD hükümetinin hazırladığı bir rapor, bu uygulamanın havayollarına maliyetinin 2 milyar Euro olabileceğini öne sürüyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika