spot_img
spot_imgspot_img
24.7 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

AHL’de dördüncü pist için düğmeye basıldı

Seçtiklerimiz

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kapasiteyi artıracak dördüncü pist için düğmeye basıldı. Yapılması planlanan paralel pist, kapasiteyi iki katına çıkartacak. Atatürk Havalimanı’nın 10 yıllık büyümesini karşılayacak

İstanbul’da artan uçak trafiğini karşılamak üzere Atatürk Havalimanı’na yeni pist yapılması için beş alternatiften oluşan yeni bir plan hazırladı. Türk Hava Yolları’nın isteğiyle Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin üzerinde çalıştığı projede yeni bir pist yapılacak. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun bütün detaylarıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a anlattığı proje hemen ‘olur’ aldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım hızla çalışmaları başlattı.

Mevcut ana 18-35 sağ ve sol pistleriyle aynı doğrultuda yapılacak yeni pist, Atatürk Havalimanı terminal sahasının diğer tarafında yer alacak. Böylece aynı anda iki pist paralel kullanılıp kapasite artırılacak. Hava trafiği rahatlayacak. Rötarların önüne geçilecek. Atatürk Havalimanı’nın geleceğini kurtaracak proje, ihale sürecinin ardından bir yılda tamamlanacak.

NELER YAPILACAK

* EN VERİMLİ MODEL: Havalimanlarında en verimli trafik akışı, terminalin ortada bulunduğu, aynı doğrultuda çalışan iki paralel pistle gerçekleştiriliyor. Böylece birbirinden bağımsız olarak uçaklar aynı anda inip kalkabiliyor.

* YENİ PİST: Yapımı planlanan dördüncü pist, Yeşilköy-Yenibosna doğrultusunda olacak. Pistin bir bölümü, uzatılan Florya-Ataköy yönündeki 05-23 pistiyle çakışacak. Pist için yaklaşık 40 metrelik dolgu yapılacak. İniş kalkışların emniyetli olması için THY Genel Müdürlüğü arkasındaki Dünya Ticaret Merkezi binalarından ikisi tıraşlanacak.

* 2 BİN 500 METRE UZUNLUĞUNDA: Pistin boyu 2 bin 500 metre, eniyse 60 metre olarak planlandı. Aynı anda kalkan trafiklerin birbirini kesmemesi için iki pist arasında 5 derecelik istikamet farkı bulunacak.

* HIZLI TAKSİ YOLLARI: İnen uçaklar, hızlı taksi yollarıyla pisti terk edecek, kısa sürede terminale ulaşacak. Ayrıca kulenin yan tarafındaki binalar kaldırılacak. Dış Hatlar Terminali’nin önündeki alan genişletilerek uçakların yerdeki hareketi hızlandırılacak.

* ASKERİ BÖLÜM ALINIYOR: Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan askeri bölümün DHMİ’ye geçmesi için yapılan görüşmelerde son aşamaya gelindi. Bu bölüm, apron olarak planlandı. Böylece uçak park sahası sorunu ortadan kalkıyor. Gelecekteki büyümede bu alana terminal de inşa edilebilecek.

* KARGO KÖYÜ: Plana göre askeri lojmanların havalimanı sahasına eklenmesiyle yeni kargo köyünün 05 pist başı noktasındaki yere yapılması hedefleniyor.

* SORUNLAR BİTECEK: THY’nin isteğiyle yapılacak yeni pist ve ek apron sahalarıyla Atatürk Havalimanı saatte 70 uçaklık trafiğe sahip olacak. Bu da havalimanın gelecekteki 10 yılını rahatlatacak, THY’nin ana üssündeki sorunlar yok denecek kadar azalacak.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika