spot_img
spot_imgspot_img
17.5 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

AgustaWestland: Türkiye tarihi fırsatı kaçırdı

Seçtiklerimiz

Türk Genel Maksat Helikopter İhalesi kararıyla ilgili olarak AgustaWestland’ın Türkiye basın açıklaması   

“Genel Maksat Helikopter Programı” (TUHP) başlangıcından itibaren bu kategorideki tek uygun model olduğu kanısıyla bir Black Hawk edinme projesi olarak düşünülmüştür. Ancak bu yaklaşımın yerine AgustaWestland Türkiye’ye yeni nesil helikopter olan AW149’un Türk Endüstrisi ile birlikte geliştirilmesini, üretilmesini yurt içi ve uluslararası pazarlarda satılmasını kapsayan ‘’ürün ortaklığı’’ modelini  teklif etmiştir.

Türk şirketleriyle beraber eşi benzeri görülmemiş ve üstün teknolojik işbirliği düzeyini temel alan AgustaWestland teklifi, Türk sanayii ‘ne önemli know-how ve teknoloji aktarımı , tasarım ve imalat özerkliği,  bunlarla birlikte dünya pazarı potansiyeline ve fırsatlarına erişme imkânı tanımaktaydı.

AgustaWestland Başkan Yardımcısı ve Avrupa Başkanı Ugo Rossini, “Türkiye bu kararıyla T129 programı vasıtasıyla gerçekleşecek verimli işbirliğinden ve avantajlardan yararlanmak yerine eski  nesil tasarım bir helikopter modelini tercih  etmiştir. Bugün verilen kararla Türk havacılık ve uzay sanayii, yeni nesil bir helikopterin geliştirilmesine ortak olarak helikopter pazarında büyük bir oyuncuya dönüşmesini sağlayacak benzersiz bir fırsatı kaçırmış oldu,” dedi.

AgustaWestland şimdiden dünya çapında ilgi çeken AW149’u geliştirmeye devam etmekte kararlıdır. Önümüzdeki 35 sene süresinde  aynı sınıftaki 8.000’i aşkın ömürlerini tamamlayan helikopterin değiştirilmesi beklendiği için önemli  pazar fırsatları bulunmaktadır.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika