spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

Adria Airways’te deprem

Seçtiklerimiz

Slovenya basını, milli havayolları Adria Airways’te 19 Aralık’ta göreve getirilen ve daha önce iflas etmiş bir şirketin yönetim kurulunda yer aldığı için Slovenya’da devlet ihalelerine katılma yasağı bulunan yeni CEO Klemen Bostjancic’in yaptığı ilginç icraatları tartışıyor. İngiliz gazeteci Paul Bridle’nin Adria Airways ile yaptığı bir uçuş sonrası kaleme aldığı ‘1960’lı yılların Sovyetler Birliği’nden kalma havayolu’ tanımlaması şirketin marka değerine büyük darbe vurdu ve tartışmaları daha da alevlendirdi. 
 
Sadece ekonomik açıdan değil ürün ve hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle de sürekli kan kaybeden Adria Airways’te eleştiri oklarının hedefinde ise yeni CEO Klemen Bostjancic var. 
 
Milli havayolunu ekonomik düzlüğe çıkarmak vaadiyle göreve gelen Bostjancic’in, şirketin marka değerini güçlendirmek, ürün ve serviste çeşitliliğe gitmek yerine şirketi ekonomik olarak dar boğaza sürükleyecek işler yapması tartışmaların ana konusu. 
 
Klemen Bostjancic’in Türkiye’deki 22 yıllık ortağı olan GSA şirketi (bilet satış acentası) Zenith’le ortaklığı bitirmesi bardağı taşıran son damla oldu. 
 
Yeni CEO’nun, Adria Airways’in en çok yolcu taşıdığı ülkelerden biri olan Türkiye pazarındaki başarılı ortağını devre dışı bırakmaya çalışmasına kimse anlam veremezken, şirketin yönetim kurulu başkanının bu kararına Adria Airways’in Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Matjaz Marinsek de karşı çıkıyor. CEO ile bu konuda anlaşamayan Marinsek’in önümüzdeki günlerde istifa edeceği konuşuluyor. 
 
Slovenya basınında çıkan haberlerde Adria Airways’in CEO’su Klemen Bostjancic’in Türkiye ile ilgili olarak aldığı bu kararın şirketin içinde bulunduğu mali sıkıntıları daha da derinleştireceği ve Türkiye-Slovenya arasındaki yolcu pazarındaki etkinliğini tamamen yitireceğine dikkat çekiliyor. 
 
Havayolu birliği Star Alliance’ın bölgesel bir üyesi olan Adria Airways’in merkezi Slovenya’nın başkenti Lübyana’da bulunuyor. Türkiye’de İstanbul’a uçan Adria Airways, Avrupa’da ise 20 farklı noktaya sefer yapıyor. Şirketin filosunda 2 adet Airbus A320, 2 adet 2 Airbus A319 , 4 adet 4 Canadair Regional Jet CRJ900 ve 5 adet 6 Canadair Regional Jet CRJ200LR bulunuyor. 
 
22 yıldır Adria Airways’e Türkiye’deki bilet satış acentası olarak hizmet veren Zenith şirketinin Genel Müdürü Hidayet Çoklar, Slovenya’nın tanıtımına yaptığı büyük katkılarıyla tanınıyor.
 
 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika