spot_img
spot_imgspot_img
18 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Nisan 2024

ABD ‘Uçan araba’ya üretim izni verdi

Seçtiklerimiz

Hafif hava taşıtı olan ama aynı zamanda karayollarında da kullanılabilen bir otomibile dönüşen Terrafugia Transition’ın üretimine yakında başlanacak.

       

Transition bir “hafif spor” hava aracı olarak tasarlandı ve yaklaşık 675 kilogram ağırlığında olması nedeniyle de Fedaral Havacılık Dairesi (FAA) tarafından en küçük özel uçak sınıfına alındı.

       

Ancak uçağın üreticileri uçağın karayoluna çıkabilmesi için gereken hava yastıkları, burkulma bölgesi, kafes gibi emniyet fonksiyonlarının bu ağırlığa dahil edilmesinin mümkün olmadığını gördüler.

       

Bunun üzerine FAA ilk kez Transition’i kurallardan muaf tuttu ve limiti yaklaşık 60 kg aşmış olmasına karşın hafif hava aracı sınıfına dahil etti.

       

Hafif hava aracı kullanma belgesi alabilmek için sadece 20 saatlik bir uçuş zamanı yeterli oluyor. Böylece bu uçakları kullanabilmek için gerekli ehliyeti almak, özel uçak kullanmak için gereken tam pilot ehliyetinden daha kolay olacak.

       

İki koltuklu Transition karayolunda önden çekişli bir araç haline gelecek ve kanatları katlanmış olarak normal bir hızla gitmesi halinde 3.8 litre benzinle 48 km yol katetmek mümkün olacak.

       

Araç havaalanı ya da düz zeminli özel bir araziye ulaştığında kanatlarını açıp arka tarafa bakan pervanelerini çalıştırırak havalanabiliyor.

       

Aracın havadayken uçuş hızı saatte 115 mil olurken, 225 kg ağırlğında bir yükle 460 millik bir mesafeye kadar yakıt ikmali yapmadan uçabiliyor. Standart boyutlarda bir garaja sığabilen aracın havalanabilmesi için yaklaşık 500 metrelik bir pist gerekiyor.

       

Üretici firma sıradan bir hafif hava aracına kıyasla aracın en büyük avanatjlarından birinin güvenlik olduğunu, sert hava koşullarında bir havalanında uçuş izni beklemek ya da tehlikeli şartlarda uçmak yerine bu araçla eve karayolundan gidilebildiğini söylüyorlar.

       

Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika