spot_img
spot_imgspot_img
17.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

ABD hava gücünü yaymayı planlıyor

Seçtiklerimiz

Uluslararası yayın yapan Foreign Policy dergisinde yer alan bir haberde ABD stratejisinin bir parçasının ahava savunma gücünü Pasifik ve Güney Asya’ya yaymak olduğu belirtildi. Dergide yer alan haber Pasifik’teki USAF Operasyonlar Başkanı General Herbert "Hawk" Carlisle’nin geçen hafta Washington’da yaptığı yorumlara vurgu yaptı.

Medyaya verdiği kahvaltıda general ABD’nin Darwin’e "savaşçı, tank ve gelecekte bazı noktalarda rotasyon esasına göre belki bombardıman uçakları" göndereceğini söyledi.

General Carlisle uçakalrın ilk önce Darwin’deki RAAF üssüne gideceğini söyledi. General Güney Doğu Asya’daki kalıcı ABD garnizonlarına destek vermek amacıyla büyük çaplı altyapı inşaatı planlamadıklarını belirtti. Bunu yerine bölgede var olan havaalanları ve askeri kaynakları kullanmayı planladıklarını kaydetti.

Foreign Policy’deki habere göre General Carlisle USAF’ın ayrıca Filipinler, Endonezya ve Malezya’daki üsleri kullanarak Singapur, Tayland ve Hindistan’a uçak göndermeyi planladığını söyledi.

Bölgede halihazırda 250 Amerikan deniz piyadesi rotasyon üsülü ile konuşlanıyor. ABD’nin planı bu sayıyı gelecek birkaç yıl içinde 2500’e çıkarmak. Dergi General Carlisle’nin USAF’ın Pasifik rotasyon planı için daha kapsamlı kullanılacağına vurgu yaptığını bildirdi.  

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika