spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Perşembe, 18 Temmuz 2024

7 Yıldır Sahipsiz Bekleyen Uçağa Talip Çıktı!

Seçtiklerimiz

Erzurum Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, uçağa  belediyenin talip olduğu ve uçakla kentin turizmine katkı sunulacağı belirtildi.
 
Açıklamada, görüşlerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet  Sekmen, Van depreminin ardından depremzedelere yardım için Gürcistan’dan  Erzurum’a gelen SKY Georgia Airlines firmasına ait uçağın havalimanında geçirdiği  hasarlı kaza nedeniyle yıllardır atıl halde bulunduğunu kaydetti.
 
Belediye olarak uçağa talip olduklarını aktaran Sekmen, şöyle devam  etti:


"Uçağı bize verilmesi halinde iki ülke arasındaki dostluğun da bir  nişanesi olarak kent merkezine taşımayı ve halka açık sosyal tesis olarak  kullanmayı düşünüyoruz.  Uçak, şehrimizin turizm hayatına önemli katkı sunar. 

Gerekli girişimleri başlatacağız. Erzurum bir turizm merkezi. Uçağı, kent merkezi  ya da Palandöken Kayak Merkezi’ne taşıyıp içerisini kafe, restoran ya da bir  fotoğraf sergisi alanı olarak da kullanabiliriz. Umuyorum ki Gürcistan uçağı  Erzurum’un turizm hayatına yeni bir perspektif kazandıracak.

" UÇAK 7 YILI AŞKIN SÜREDİR HAVALİMANINDA BEKLİYOR

 
Van’da 23 Ekim 2011’deki depremin ardından bu kente yardım malzemesi  ulaştırılması için 30 Ekim 2011’de Erzurum Havalimanı’na gelen çadır yüklü, SKY  Georgia Airlines firmasına ait "Ilyushing Il-76TD" tipi nakliye uçak, yükünü  boşalttıktan sonra parka çekilirken aprondaki Kırgızistan uçağının kanadına  çarpmıştı.
 
Kokpit bölümünde oluşan hasarın onarılıp Gürcistan’a gönderilmesi için  gerekli işlemlerin yapılması amacıyla havalimanındaki parka çekilen ve halen  burada duran Gürcü uçağı, Gürcülerin gerekli işlemleri yapmaması nedeniyle atıl  durumda kalmıştı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika