spot_img
spot_imgspot_img
27.2 C
İstanbul
Salı, 25 Haziran 2024

Zagrosjet sefere başlıyor

Seçtiklerimiz

Petrole dayalı ekonomisi hızla büyüyen Kuzey Irak, milli havayolu şirketini Türkler’le kuruyor. Kuzey Irak yönetimi, Türk şirket Atlasjet ile uçuşa hazırlanıyor. Eylül ayında ilk seferine başlayacak olan havayolu şirketinin ismi ise Zagrosjet olacak. Yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan Zagrosjet’in Barzani Ailesi’yle ortak kurulduğunu söyleyen Atlasjet İcra Kurulu Başkanı Sami Alan, "Erbil merkezli bir havayolu şirketi şu ana kadar yoktu. Hızla büyüyen bu bölgeyi dünyaya açacağız" dedi.

Ortasya’ya açılıyor

Yatırımı Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani’nin yeğeni Mustafa Barzani ile birlikte yaptıklarını kaydeden Alan, "Bölgeden Türkiye uçuşlarının yanı sıra Avrupa, Asya ve Avrupa’ya yönelik uçuşlar gerçekleştireceğiz. Amacımız ilk planda yılsonuna kadar 7-8 noktaya uçuş başlatmak. Ardından bu sayıyı artıracağız" diye konuştu. Atlasjet’in yurtdışı açılımı Irak’la sınırlı değil. Firma Orta Asya’nın yıldızı parlayan ülkelerinden Kazakistan ve Kırgızistan’da da iki şirket kurdu. Kırgızistan’da Kyrgyz Airlines adıyla yerel ortaklarla kurulan şirket, 9 Eylül’de ilk seferine başlayacak. Sami Alan, "Bişkek’ten Moskova, İstanbul, Ulan Batur, Pekin, Urumçi ve Oş kentlerine sefer gerçekleştireceğiz" dedi. Kazakistan’da ise Atlasjet’in ortağı ülkenin yerel turizm devi Gülnar Turizm. Jet One adıyla kurulan havayolu şirketi 8 Kasım’da Dubai, Mısır, Tayland, Çin ve Sri Lanka’ya sefer düzenleyecek.

İki yılda iki kat büyüme hedefi

İki yılda iki kat büyüme hedeflediklerini dile getiren Sami Alan, "3 hava yolu şirketinin ardından hedefimiz Suudi Arabistan, Rusya ve Güney Sudan. Suudi yönetimiyle ilk adımı attık. Rusya ise en cazip pazar. Eğer burada şirket kurabilirsek Türk Hava Yolları kadar büyük bir firmayı ortaya çıkarabiliriz" diye konuştu. Atlasjet’in 11’i iç hat olmak üzere toplam 20 farklı kente uçuş gerçekleştirdiğini dile getiren Sami Alan, özellikle iç pazarda yaşanan rekabetin kendilerini büyümeye zorladığını anlatıyor.

Matematik olimpiyatından madalya aldı

1992’de Atina’da düzenlenen Matematik Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Sami Alan, 2000-2004 arasında America West Airlines’da çalıştı. Anadolujet’in fikir babası olan Alan, 4 yıl bu markanın başında yer aldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika