spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Yüzde yüz yerli jet motoru için imzalar atıldı

Seçtiklerimiz

Yüzde 100 yerli imkânlar kullanılarak tasarlanıp geliştirilecek olan motorlar, güdümlü füzelerin sevk sistemi olarak kullanılacak. Toplam 48 ayda tamamlanması hedeflenen projeyle üretilecek turbojet motorlar, füzelere ve uçaklara yüksek güvenilirlik ve verim sağlayacak.

Ayrıca hızlı egzozt gazlarının oluşturduğu itki ile sevk ettikleri platformu daha yüksek hızlarda uçuş kabiliyeti sunuyor. Projenin imza töreninde konuşan Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, "Bugün dünyanın en önemli savunma ve havacılık markaları Boeing, Lockheed Martin, PFW-Airbus, Northrop Grumman ve Pratt and Whitney gibi markalara ayrı ayrı üretimler yapıyoruz.

Türk havacılık tarihinde sadece yerli imkânlar kullanılarak bir ilke imza atılmak suretiyle bu proje kapsamında tasarlanarak geliştirilmesi planlanan turbojet motoru, güdümlü füzelerin sevk sistemi olarak görev yapacaktır. Ayrıca küçük modifikasyonlarla insansız hava araçlarının ve küçük sınıf hava araçlarının da sevk sistemi olarak kullanılması hedeflenmektedir." dedi.

Kale Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur da projenin, maddî değer olarak mütevazı fakat mana olarak çok büyük önem taşıdığını vurguladı. ‘Turbojet Motorlarını Geliştirme Projesi’nin, Türkiye’de atılacak yeni ve önemli bir adımın başlangıcı olacağının altını çizen Bodur, bu projenin, tamamen yerli sermayeye sahip Kale Havacılık şirketi tarafından geliştirileceğini ve böylece ilk millî jet motorunu geliştirme şerefinin de kendilerine nasip olacağını kaydetti. Konuşmaların ardından Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi protokolü imzalandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika