24 C
İstanbul
Salı, 27 Temmuz 2021

Yolcu uçaklarına talep azabilir

Haftanın Haberleri

Dünyanın en büyük uçak kiralama şirketlerinden biri olan Avolon, uçan taksi startuplarının hızla yayılmaları nedeniyle yolcu uçaklarına olan talebin azalabileceğini belirtti.

Ticari hava taşımacılığı sektörü hali hazırda dünyanın çeşitli yerlerinde yüksek hızlı tren sektörüyle rekabet içindeydi. Fakat İrlandalı Avolon, uçan dolmuşlara 2 milyar dolara kadar yatırım yaparak, rekabetin gökyüzüne taşınacağını açıkladı.

Reuters’te yer alan habere göre Avolon, İngiliz Vertical Aerospace şirketi tarafından geliştirilen yaklaşık bin adet elektrikli dikey kalkış ve iniş yapan hava aracını (eVOTL) piyasa çıkar çıkmaz satın alacak müşteriler arasında yer alıyor. Vertical Aerospace özel amaçlı bir şirket ile birleşerek halka arz olmayı planlıyor.

Alman hava dolmuşu startup’ı Lilium da martta yaptığı açıklamada benzer bir süreçle hisselerini ABD borsasında satışa sunacağını açıklamıştı. Avolon CEO’su Domhnal Slattery, yaptığı açıklamada Vertical şirketinin VA-X4 tipi hava aracının 120 millik bir uçuş menziline sahip olduğunu ancak bu menzilin daha fazla arttırılabileceğini belirtti.

Dikey kalkış ve iniş yapabilen taşıtların helikopter seyahatlerini de azaltabileceğini belirten Slattery, “Şunu düşünmeniz gerekiyor: Helikopterlerden 100 kat daha sessiz ve sıfır karbon salımı yaparak eski tip helikopterleri aradan çıkaracak bu makinelere sahip olacaksınız” dedi.

Slattery, Avolon’un toplam 1.25 milyar dolarlık 310 adet eVTOL taşıtı sipariş ettiğini ve 750 milyon dolarlık 190 adet satın alma opsiyonu oluşturduğunu açıkladı.

Dört yolculu ve bir pilotlu hava taşıtlarının daha büyük ticari uçaklardan sektörün hakimiyetini ele geçirme ihtimali ile ilgili soruya Slattery, “Nihayetinde, evet elbette. Bu, kaçınılmaz bir gelecektir” diye cevap verdi.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

CORENDON AIRLINESspot_img

Son Dakika