spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Yerli üretim M2 uçak savar, SAHA Expo’da ilgi gördü

Seçtiklerimiz

Yüzde yüz yerli olarak üretilen M2 uçak savar silahı dünyadaki emsalleri arasında en iyileri arasına adını yazdırırken, SAHA Expo Saha Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda ilgi odağı oldu.

SAHA Expo Saha Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda yerli imkanlarla üretilen savunma sanayi ürünlerine ilgi büyük.

Türk AR-GE ekipleri tarafından ve mühendisler tarafından yüzde yüz yerli olarak yapılan ürünler arasında Samsun Yurt Savunma(CANİK) tarafından yapılan M2 uçak savar silahı da yerini aldı.

ABD’DEKİ EMSALİNEDEN SONRA 2. BÜYÜK SİLAH

Yüzde yüz yerli imkanlarla üretilen M2, Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilen muadilinin ardından 2’nci büyük silah oldu. İnsan dışındaki cansız büyük materyallere karşı büyük hasar veren M2, fuarda da ilgi odağı oldu.

Yerli üretim M2 uçak savar, SAHA Expo’da ilgi gördü – Video

6 KM. MENZİL, DAKİKADA 650 MERMİ

Samsun Yurt Savunma (CANİK) Genel Müdürü Cahit Utku Aral yeni ürünler hakkında bilgiler vererek, “Yüzde yüz yerli bir ürün tüm parçaları yerli üretim. Dışa bağımlı herhangi bir şeyimiz yok bu üründe. 3 senelik Ar-GE çalışması sonucu dünyanın en iyi M2 tüfeğini ürettik diyebiliriz.

Bu silahın en önemli özelliği kullanmış olduğu 6 kilometreye kadar etkili menzili var. Doğru optikler kullandığında baktığınız yeri vurabiliyorsunuz. Hızlı değişebilir namlu bu. Bu silah insanlara karşı değil anti materyallere karşı kullanılır. Deniz hava platformlara karşı balistik olarak çok kuvvetli materyallere karşı kullanılıyor. Dakikada 650 mermi atabiliyor” dedi.

Yerli üretim M2 uçak savar, SAHA Expo da ilgi gördü #1

GERİ TEPMEYİ HAFİFLETEN SİSTEM

Aral, yeni yapılan M2’de geri tepmeyi de hafifleten bir sistem olduğunu söyleyerek, “Silahın sabitlenmesi için piyade de kullanılan dünya standardı tripodlar 20 kilodur.

Biz yine tamamen yerli üretimli 8 kilo ağırlığında bir tripod ürettik. İstediğimiz yere sabitleyeceğiz bu cihazı da. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nde bine yakın siparişi var bu silahın. Türkiye Cumhuriyeti dışından da siparişler var bu ürünle ilgili” diye konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika