spot_img
spot_imgspot_img
26.8 C
İstanbul
Perşembe, 25 Temmuz 2024

Yeni Vize Düzenlemesi Yürürlükte

Seçtiklerimiz

Vize muafiyeti uygulamasında yapılan yeni düzenlemeyle 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren Türkiye’ye gelenler 90 gün Türkiye’de kaldıktan sonra yurtdışına çıktıklarında ülkelerinde en az 90 gün kalmadan Türkiye’ye bir daha giriş yapamayacak.

Önceki uygulamada Türkiye’ye gelenler, 90 gün kaldıktan sonra kendi ülkelerine giriş-çıkış yapıyor ve tekrar 90 gün kalma hakkı elde ediyorlardı. Ancak kaçak işçiliği önlemek amacıyla ilgili yönetmelikte değişiklik yapılarak yabancıların Türkiye’ye tekrar girebilmesi için kendi ülkelerinde en az 90 gün ikamet etmeleri koşulu getirildi.

Yeni düzenleme ile en fazla büyükşehirlerde sayıları milyona yaklaşan BDT, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerden gelen yabancı ev hizmetçisi ile hasta-çocuk bakıcısı ve turistler etkilenecek. 5683 sayılı Yabancıların Türkiye’de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun’da, Türkiye’de yabancı kaçak işçiliği önlemek amacıyla 1 Şubat 2012’den geçerli olmak üzere yapılan değişikliğin turizmi de olumsuz etkileyeceği bildiriliyor.

Yeni uygulama ile sıkıntı sadece Türkiye’de kaçak işçiliği önlemekle sınırlı kalmayacak. Moldova, Ukrayna, Gürcistan gibi ülkelerden gelip çalışma vizesi almadan 1 günlük giriş çıkışla Türkiye’de uzun süre geçirenlerin dışında, özellikle 3,4 milyonu Rus olmak üzere 2011’de 4,6 milyon turist gönderen Azerbaycan, Ukrayna gibi BDT ülkelerinden gelenler de sıkıntı yaşayacak. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika