spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Salı, 21 Mayıs 2024

Vizesiz Rusya Turizmcilerin yüzünü güldürdü

Seçtiklerimiz

Rusya ve Türkiye arasındaki vizenin kalkması hem tur operatörlerinin hem de otellerin yüzünü güldürdü. Türkiye’den Rusya’ya olan talep yüzde 25 artarken, Rusya’dan Antalya’ya olan trafik ise daha şimdiden yüzde 10 arttı. Fame Hotels Genel Koordinatörü Erkut Kara, ‘Antalya’ya gelen Rus turist sayısı sezonda 2 milyon 200 civarındaydı. Vizelerin kalkmasıyla birlikte bu sene yüzde 25 artışla 2.5 milyon kişi bekleniyor. Mayıs başı itibarıyla ciddi bir Rus patlaması olacaktır. Sadece aileler değil, yaşlılar, genç çiftler ve bekarlar da dahil olmak üzere her kesimden benzer oranda artış bekliyoruz’ diye konuştu.

 

ERKEN REZERVASYON BAŞLADI

 

Limak International Hotels Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu ise ‘Karşılıklı vizelerin kalkması iş hacmimizi olumlu etkileyecek’ dedi. Rusya’dan Türkiye’ye organizasyon yapan firmaların yüzde 70’inin Türk tur operatörü olduğunu belirten Kavaloğlu, ‘Cüzi de olsa paket fiyatlarında bir indirim olacaktır. Rusya’yla ilgili bir başka çarpıcı gelişme ise ilk kez bu sene erken rezervasyon yaptırmaya başlamaları. Mısır’daki olaylardan dolayı Batı Avrupa’dan Antalya’ya ciddi bir kayış olduğundan yer bulamayız endişesiyle bu sene Ruslar erken rezervasyon yaptırdı. Erken rezervasyonlarda da yüzde 50’ye varan bir artış söz konusu.’

 

Rusya’ya genç erkek akını yok

 

PRONTO Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, ‘Vizelerin kalkacağını bildiğimiz için nisan ayından itibaren kapasitemizi yüzde 100 artırmıştık. Şu anda bu kapasitenin de yüzde 30 üzerine çıktık’ dedi. Vizelerin kalkmasının tur fiyatları üzerinde de etkili olduğunu belirten Onaran, ‘Paket turlarda yüzde 20 ucuzlama oldu. Hem prosedür kalktığı için psikolojik olarak hem de maddi olarak daha cazip hale geldiği için Rusya turları çok iyi satıyor. Bu yıl beklentimiz, genel talebin yüzde 100 artacağı yönünde’ diye konuştu. Vizelerin kalkmasıyla genç erkek profilinde bir artış olup olmadığını sorduğumuz Ali Onaran, ‘Pronto Tour’un genel müşteri profili aileler olduğu için, bu şekilde bir talep artışını görme şansımız yok’ dedi.

 

449 eurodan başlıyor

 

VİZELERİN kalkmasıyla birlikte bütün operatörler Rusya turlarına ağırlık verdi. Bugün, Kappa, Touristica, VIP Turizm, Pronto, Betur ve ETS, Rusya’ya 3 günden başlayıp 7 güne kadar çıkan turlar düzenliyor. Fiyatlar ise 449 ila 799 euro arasında. Rusya’da iki günlük bir tatilin toplam maliyeti ise 600 euro civarında.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika