spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Viyana Havalimanı’nda skandal köpek araması

Seçtiklerimiz

13 Ekim Cuma günü Viyana’dan Türkiye’ye dönmek isteyen yolcular, uçağın bekleme salonunda Avusturya polisi tarafından köpekle arandı. Bu arama görüntüleri sosyal medyada geniş yankı bulurken Türkiye’nin Viyana Başkonsolosluğu olayın duyulmasıyla havaalanına giderek inceleme gerçekleştirdi.

UYARI VE AÇIKLAMA GEÇİKMEDİ

Dışişleri Bakanlığı, Viyana Schwechat Havalimanı’nda, bir gümrük memurunun, uçağa alınmak üzere salonda bekleyen THY yolcularının üstlerini ve eşyalarını polis köpeğine koklatılmasına yönelik görüntüler hakkında açıklama yayınladı. Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, “Viyana Schwechat Havalimanında bir gümrük memurunun uçağa alınmak üzere salonda bekleyen THY yolcularının üstlerini ve eşyalarını bir polis köpeğine koklattırmasına ilişkin bazı görüntülerin sosyal medyada yer aldığı görülmüştür. 

Bunun üzerine, aynı gece Viyana Başkonsolosluğumuzca havaalanına gidilerek, inceleme yapılmıştır. Bu tür aramaların, ihbar yapılması üzerine ve nadiren, tüm havayollarını kapsayacak şekilde yapıldığı öğrenilmiştir. Ayrıca, Viyana Büyükelçiliğimizce, Avusturya Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunularak, görüntülerdeki uygunsuz kontrol şekline dikkat çekilmiş ve ilgili Avusturya makamlarının, bilhassa da gümrük muhafaza memurlarının uyarılmaları talep edilmiştir.

Avusturya makamları bu tür kontrollerde daha hassas davranacaklarını taahhüt etmişlerdir” ifadelerine yer verildi.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika