spot_img
spot_imgspot_img
11.5 C
İstanbul
Çarşamba, 7 Aralık 2022

Virgin Atlantic Havayolları’ndan ‘cinsiyetten bağımsız’ üniforma

Haftanın Haberleri

Merkezi Britanya’daki havayolu şirketi Virgin Atlantic, cinsiyet kimliği politikasını güncelleyerek çalışanlarının cinsiyete dayalı üniforma seçenekleri giyme zorunluluğunu ortadan kaldırdı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında kabin memurlarının vücutlarının görünen yerlerine dövme yaptırmalarına izin veren ülkede ilk, dünyada ilklerden biri olan şirket, bu seferde üniforma kararıyla dikkat çekti.

Cinsiyet kimliği politikasını güncelliyor

Şirket; makyaj, dövme başta olmak üzere çalışanlarının kendilerini nasıl tanımladıklarını veya nasıl sunduklarını ifade eden kıyafetleri giymelerini sağlayarak bireyselliğini savunuyor.

Yaptığı duyuruda araştırma sonuçlarına da yer veren şirket; “çalışanların işyerinde kendi bireyselliklerini benimsemelerine izin vermenin zihinsel refahı (%49), mutluluk duygularını (%65) artırdığını ve personel ve müşteriler için daha iyi bir deneyim yarattığını (%24) bulmuştur” notunu da düştü.

Kabin ekibi, pilot ve yer hizmetlerinde çalışan herkesin kendisini en rahat hissettiği üniformayı seçebileceğini belirten şirket, uygulamanın kapsayıcılık ve işyerindeki farklılıkları gözetmek açısından yararlı olacağını düşünüyor.

Vivienne Westwood tarafından tasarlandı

Britanyalı moda tasarımcısı Vivienne Westwood tarafından tasarlanan üniformalar ‘erkek’ ve ‘kadın’ için ayrı ayrı tasarlandı. ‘Cinsiyetleri, cinsel kimlikleri ve cinsiyet kimliğini dışa yansıtma şekli nasıl olursa olsun’ kısıtlama olmadan, istediklerini seçebilecek olan çalışanlar artık ‘kendilerine uygun cinsiyet düşünülerek tasarlananı’ seçmek zorunda olmayacak.

Şirket ayrıca personelin kendilerine istedikleri şekilde hitap edilmesinin önünü açacak yaka kartları da hazırlayacaklarını duyurdu.

 

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

Son Dakika

CORENDON AIRLINESspot_imgspot_img