spot_img
spot_imgspot_img
18.5 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

Elektrikli uçak Alice ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Seçtiklerimiz

Eviation’ın elektrikli uçağı Alice ilk uçuşunu yaptı. Uçak, bir çift MagniX motoruyla çalışıyor, şirket bunun daha fazlasını geliştirmek için NASA’dan 74 milyon dolar aldı.

Alice ilk aşamada 400 ile 500 km uzunluğunda bir menzile sahip olacak ve uçağın hızının yaklaşık 500 km/h, taşıma kapasitesinin ise 1.000 kg civarında olması bekleniyor. Eviation’ın CEO’su Gregory Davis, teslimat tarihini, 2027 olarak açıkladı.

Alice’ adı verilen ve elektrikli motorlara sahip olan uçak, ilk deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Eviation’ın Alice elektrikli uçağı yüzlerce millik bölgesel uçuşların sıfır emisyon ve çok daha az gürültü ile yapılacağı bir geleceği vaat ediyor.

Sekiz dakika kadar süre uçuş denemesinde, en fazla 3.500 feet (1.050 metre) yüksekliğe kadar çıkıldı. Bundan bir hafta kadar önce ilk hızlı taxi denemesini yapan Alice ve dolayısıyla elektrikli motorlara sahip bir yolcu uçağı üretimi açısından çok önemli bir adım atılmış oldu.

Eviation adlı firma tarafından geliştirilen ve adını Alice Harikalar Diyarında adlı meşhur romanın kahramanından alan Alice’in geliştirme çalışmaları önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Eviation’ın CEO’su Gregory Davis, uçuş sonrasında yaptığı açıklamada, projede adım adım ilerleyeceklerini ve uçağın özelliklerini zaman içerisinde daha da iyileştireceklerini belirtti.
Alice ilk aşamada 400 ile 500 km uzunluğunda bir menzile sahip olacak.

Menzil daha sonra 800 km’ye kadar çıkarılacak. Uçağın hızının yaklaşık 500 km/h, taşıma kapasitesinin ise 1.000 kg civarında olması bekleniyor. Bu arada, daha önce 2024 yılı olarak açıklanan teslimat tarihi, 2027 yılı şeklinde güncellendi.

Böylece özellikle önümüzdeki yıllarda pil teknolojisinde yaşanması muhtemel teknolojik yeniliklerin uçağa yansıtılması amaçlanıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika