spot_img
spot_imgspot_img
29.7 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

Van Way Aırlınes artık göklerde

Seçtiklerimiz

Vanlı işadamı Aslan Bayram tarafından kurulan ve bölgenin ilk özel hava yolları şirketi olan ‘Van Way Airlines’in ilk uçuşu öncesi, Ferit Melen Havaalanı’nda bir kokteyl düzenlendi. Yolcu çıkış salonunda düzenlenen kokteyle; Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Van Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri İkram Dinçer ve Kayhan Türkmenoğlu, vali yardımcıları, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun daire amirleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Ankara’dan yolcu almadan Van Ferit Melen Havaalanı’na iniş yapan uçağa, aprona yanaştığı sırada sağ ve solda duran iki itfaiye aracından bir süre su püskürtüldü.

       

Vanlı işadamı Fettah Tamince’ye ait özel uçakla ile gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Van merkezli olarak Gaziantep’e, Trabzon’a, belki bundan sonraki süreçte Erbil’e, Tebriz’e uçuşların olmasının ve böyle bir teşebbüsün başlamasının Van’daki turizmi hareketlendireceğini söyledi.

       

Uçuşların buraya gelen ve giden insan sayısını da büyük çapta artıracağını anlatan Çelik, ‘Van’ isminin göklerde uçmuş olmasının kendilerini çok memnun edeceğini vurguladı. Bu teşebbüsü çok hayırlı bir iş olarak değerlendirdiğini de vurgulayan Çelik, "Burada bir altyapı oluşturarak vizelerin verilmesi için Sayın İçişleri Bakanı’mızla görüştüm. Van Way Airlines’in sahibi Aslan Bayram’ın bir talebi olmuştu.

       

Bunu şu anda İçişleri Bakanı’mız değerlendiriyor. Biz de bununla ilgili olarak meselenin üzerinde duracağız. Ben bir mahsurun olmadığı kanaatindeyim. Güvenlik ağırlıklı özellikle endişeler var. Ama alınacak tedbirler ve oluşturulacak altyapı ile bu endişelerin bertaraf edileceğini düşünüyorum. Zaten böylebir şey olursa kesinlikle Van bu manada ciddi bir turizm odağı olacak. Bugün de Gaziantep’e ilk uçuş yapılacak, hayırlı olsun" dedi.

       

Van Valisi Münir Karaloğlu ise, Vanlı işadamı Aslan Bayram tarafından kurulan ‘Van Way’ Hava Yolları Şirketi’nin ilk uçuşunu bugün sivil toplum örgüt temsilcileri, kurum amirleriyle birlikte Gaziantep’e yapacağını belirtti. Van’ın Doğu Anadolu Bölgesi’nin ve Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, "Aynı zamanda Türkiye’nin önemli merkezleriyle de mesafe olarak uzak merkezlerden bir tanesidir" diye konuştu.

       

Van’ı Türkiye’nin diğer merkezlerine yaklaştırmanın yolunun hava yollarını kullanmaktan geçtiğini belirten Vali Karaloğlu, "Onun için bizim hep, ‘Artık Türkiye’de bölgesel hava yolu şirketleri kurulmalı ve bu bölgesel hava yolu şirketleri hem yurt içindeki çapraz uçuşlarda hem de yurtdışındaki kısa mesafeli noktalara uçmalı’ diye bir sözümüz vardı. Vanlı işadamımız Aslan Bayram ve ailesi ‘Van Way Airlines’ adı altında hava yolu şirketi kurarak önemli bir adım attı.

       

Sadece Van değil, Türkiye için de önemli bir adım attı. Van Way Airlines’ten sonra Adanalılar, ‘Biz bu işi yapacaktık, geç kaldık’ diyerek hemen harekete geçti. Bunun diğer şehirlerden de geleceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

       

Van’ın Türkiye’nin önemli merkezleriyle mutlaka hava trafiğinin olması gerektiğini anlatan Vali Karaloğlu, "Şu an Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana uçuşlarımız zaten var. Bugün Gaziantep’i ilave ediyoruz. Yakın bir zamanda Trabzon ilave edilecek. Yurt dışında Urumiye ve Süleymaniye ile Van’ın bağlantılarının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz, ki şu anda Van Way Airlines’in de bu konuda çalışmalarının olduğunu biliyoruz.

       

Belli hukuki, bürokratik sıkıntıları var. Onları da aştıklarında inşallah hem Urumiye ile hem de Süleymaniye ile Van arasında uçuşlar başlayacak, onu temenni ediyoruz. Bu uçuşların başlaması hem Van için hem Türkiye için önemli adımdı. Ben bu hareketin başarıya ulaşmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

       

Van Way Airlines Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Bayram’ın eşi Rezzan Bayram ise Van Way Airlines Firması’nın sadece Bayram ailesinin olmadığını, tüm Van halkına ait bir firma olduğunu ve sahip çıkılması gerektiğini kaydetti. Bayram, bugün ilk uçuşunu gerçekleştiren Van Way Airlines Hava Yolları ile Van ve Gaziantep arasında bir kültür ve turizm köprüsünü kurmayı planladıklarını, ilk adımını da bugün attıklarını söyledi. Bayram, Gaziantep’te Van ve Gaziantepli işadamları, protokolünden kendilerini karşılayacak olan yaklaşık 300 kişilik bir heyetle öğle yemeğini yedikten sonra tekrar Van’a döneceklerini kaydetti.

       

Düzenlenen kokteylin ardından ilk uçuşların başlaması sebebiyle yolcular uçağa binmeden önce kurdele kesimi yapıldı. Daha sonra uçak, yaklaşık 60 kişiden oluşan kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve yerel basın mensuplarını aldıktan sonra Gaziantep’e havalandı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika