spot_img
spot_imgspot_img
30.4 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Van Havalimanı Teknik Cihaz Mağduru

Seçtiklerimiz

Önceki gün Van’a yapılacak tüm uçak seferlerinin iptal edilmesi, binlerce yolcuyu mağdur ettiği gibi, maddi zararlara ve iş kayıplarına da neden oldu. Oysaki kötü hava koşullarında uçakların iniş ve kalkışları sırasında pilotlara büyük kolaylık sağlayan Locallizer cihazının Ferit Melen Havalimanında bulunmaması nedeni ile uçaklar büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu sistemin kurulması ile kötü hava koşullarında bile uçaklar güvenli bir şekilde alana inebileceklerdir.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mirza Nadiroğlu, Van Ferit Melen Havalimanında kötü hava şartları nedeniyle sürekli olarak uçak seferlerinin iptal olmasının teknik cihaz yetersizliğine bağlı olduğunu belirterek, "Van gibi nüfusu bir milyonu aşan bir ilde teknik cihaz eksikliği nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesi kabul edilecek bir durum değildir. Ülkemizde yolcu yoğunluğu açısından en önemli havalimanlarından biri olan Van Ferit Melen Havalimanı maalesef yıllardır aynı sorunla karşı karşıyadır. Yine daha önce özel bir havayolu şirketi Van-Frankfurt seferleri için gerekli çalışmaları yapmış ancak hava limanında bu uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak teknik cihazların olmaması nedeni ile bu uçuşlar gerçekleştirilememiştir" dedi.

 Nadiroğlu, uçak seferlerinin iptalinin binlerce insanın mağduriyetine neden olduğunu ifade ederek, "Uçak yolculukları planlanarak yapılan yolculuklardır. Dolayısı ile insanlar birçok görüşmelerini, işlerini uçakların geliş gidiş saatlerine göre ayarlamaktadır. Bu nedenledir ki uçak seferlerinin iptal edilmesi, beraberinde birçok sorunu ortaya çıkarmaktadır. Bu durum iş kayıplarına neden olmakla birlikte önemli maddi sorunlara da yol açmaktadır. Van gibi çok önemli bir merkezde bu tür sebeplerle uçak seferlerinin iptal edilmemesi gerekir.

Bu nedenle Milletvekillerimizden ve bürokratlarımızdan Van Ferit Melen Havalimanına gerekli teknik cihazların alımı konusunda destek bekliyoruz. Van çok önemli bir merkez ve bu durumu hak etmiyor. Ulaşım bir kentin kalkınmasında en önemli etkenlerden biridir. Van Ferit Melen Havalimanı da Van için çok önemlidir. Her gün ortalama 15 uçak seferinin yapıldığı bu alanda, gerekli teknik cihazların alınması, bu sorunların ortadan kalkmasına sebep olacaktır. İnsanların mağduriyeti giderilecektir" diye konuştu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika