spot_img
spot_imgspot_img
17.5 C
İstanbul
Cuma, 22 Eylül 2023

Uzaydan gelen esrarengiz görüntü

Seçtiklerimiz

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2009 yılında yaşandığı düşünülen bir asteroit çarpışması sonucu oluşan ve benzerine bugüne dek rastlanmamış bir kuyruklu yıldızın görüntülerini yayımladı.

       

Çarşamba günü yapılan açıklamada, Hubble teleskopu tarafından elde edilen görüntülerde, kuyruklu yıldızlara özgü olmayan bir şekil tespit edildiği belirtildi. Ocak ve Mayıs ayları arasında teleskopun elde ettiği beş fotoğrafta, "X" şeklinde bir cisim görülüyor.        

 

       

       

122 METRE UZUNLUÐUNDA
       
       
Gök bilimcilerin P/2010 A2 adını verdiği cismin, Mars ve Jüpiter arasında bulunan ve milyonlarca gök taşından oluşan asteroit kuşağında hareket ettiği belirtildi. Gök bilimcilerin önceden benzerine hiç rastlamadığı "X" şeklindeki gök cismi, yaklaşık 122 metre uzunluğunda.

       

P/2010 A2 adlı gök cisminin, saatte 17 bin 700 kilometre hızla ilerleyen bir asteroitle, daha küçük bir asteroitin çarpmasından oluştuğunu düşünülüyor. California Üniversitesi’nden David Jewitt, küçük bir nükleer patlamaya denk gelen çarpışmanın 2009 yılının Şubat veya Ocak ayında yaşandığını düşündüklerini ifade etti.

       

Jewitt, bugüne dek uzaydaki gök taşı çarpışmalarının yaşanma sıklığı ve ortaya çıkardıkları enkaz hakkında tahmin yürüttüklerini, P/2010 A2 cisminin daha doğru tahminler yürütmek adına yeni bilgiler sağlayacağını belirtti.

       

HUBBLE YAKALADI
       
       
Jewitt, orta büyüklükteki gök taşlarının yılda ortalama bir defa birbirlerine çarptığını ancak P/2010 A2 gök cismine neden olan çarpışmanın farklı bir özellik taşıdığını belirtti. Bu özellik ise, çarpışan asteroitlerin çarpışma öncesinde tespit edilemeyecek kadar silik olmasıydı.

       

Buna rağmen Lincoln Near-Earth Research (LINEAR) programı, P/2010 A2 gök cismini Ocak 2010’da tespit etmeyi başardı. Ancak sadece Hubble’ın çektiği görüntülerde ‘X’ şekli görülebiliyor.

       

Gök bilimciler, bu şeklin asteroitlerin simetrik bir şekilde çarpışmamış olmasından dolayı P/2010 A2’nin sabit olmayan bir rotada hareketmiş olabileceğine bağlıyor. Bilim dünyası P/2010 A2’nin esrarengiz şeklinin nedenini belirlemek için 2011’de çalışmalarını sürdürecek.
         

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika