spot_img
spot_imgspot_img
27.2 C
İstanbul
Salı, 25 Haziran 2024

UMKE Marmara bölge tatbikatı Balıkesir’de yapıldı

Seçtiklerimiz

Senaryo gereği doğal afet, yangın ve trafik kazasına müdahalelerin olduğu tatbikata çok sayıda kuruluş katıldı. Enkaz altında kalan bir kadın, eğitimli köpek tarafından yerinin tespit edilmesinden sonra ekipler tarafından kurtarılarak askeri helikopterle hastaneye götürüldü.

Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Yalova’dan katılan, 2-5 Eylül 2013 arasında Balıkesir’in çeşitli noktalarında mevzilenen ekipler, programın son gününde arama kurtarma, yangına müdahale ve trafik kazasında araçta sıkışan bir yaralıya müdahale etti. Kepsut ilçesi Kışla mevkisinde oluşturulan toplanma merkezinde çadır kuran ekiplerden 11 müdahale timi, 17 etaptan oluşan çalışmalarda tatbikat süresinde 147 kurtarma operasyonu yaptı. Tatbikata UMKE ekipleri, Balıkesir ve Bursa İl Afet ve Acil Durum müdürlükleri ekipleri, Balıkesir Belediyesi Arama Kurtarma ve Suda Kurtarma timleri, Kepsut Belediyesi Suda Kurtarma Timi, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC), Gönen Doğal Afetler Arama Kurtarma ve İlk Yardım Derneği (GÖNDAK), Atatürk Sağlık Meslek Lisesi ile 9. Ana Jet Üssü Hava Arama Kurtarma Timi katıldı. Tatbikat gereği Atatürk Devlet Hastanesi’nin bahçesine mobil şişme hastane de kuruldu. Tam donanımlı hastanede her türlü ameliyat yapılabiliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Balıkesir İl Sağlık Müdürü Mustafa Alp Akoğlan, bu yıl Güney Marmara İlleri UMKE kampı ve tatbikatlarının Balıkesir’de yapıldığını söyledi. Akoğlan, "Çeşitli illerden katılım bulunuyor. Kampta özveriyle çalışan çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kurtarma ekiplerinin karmasıyla koordinasyon ve kaynaşma, sivil toplum ve kamu kamu kuruluşlarıyla ortak çalışma yürütülüyor. İlk kez bir organizasyonda, hava kurtarma ve sivil haberleşme ekiplerinin çalışmaları değerlendirildi. Ayrıca ekiplerin imkan, kabiliyet ve yeterlilikleri test edildi." dedi.

Kampı ziyaret ederek çalışmaları yerinde izleyen Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Yılmaz ise yetkililerden bilgi aldı. Yılmaz ve beraberindekiler, daha sonra mobil şişme hastaneye gitti. İl Sağlık Müdürü Akoğlan, hastanenin 50 yatak kapasiteli olduğunu belirterek, "Acil ve afet durumlarında yaklaşık 4 saatte kurularak hizmete hazır hale geliyor. Hastane içinde görüntüleme ünitesi, röntgen cihazı, yoğun bakım, ameliyathane, laboratuvar, acil müdahale odaları, gözlem üniteleri bulunuyor. Burada, bir hastanede verilen her türlü hizmeti vermeye hazırız. Bu hastanemizin yaklaşık maliyeti ise 5 milyon lira." diye konuştu.

Çalışmalar kapsamında Savaştepe yolu üzerinde bulunan Balıkesir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’ne ait eğitim merkezinde de tatbikat yapıldı. İtfaiye ekipleri, iki yangına başarılı bir şekilde müdahale etti. Ayrıca senaryo gereği trafik kazasında sıkışan bir yaralı da kurtarıldı. Tatbikatın diğer bölümünde ise enkaz altında kalan bir kadın kurtarıldı. Yaralının yeri, önce eğitimli köpek tarafından tespit edildi. Daha sonra UMKE ekipleri, beton bloklar arasında sıkışan kadını çıkardı. İlk müdahale burada yapıldı, ardından olay yerine çağrılan askeri helikopterle hastaneye götürüldü. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika