23.4 C
İstanbul
Pazar, 20 Haziran 2021

Uluslararası havalimanında test skandalı!

Haftanın Haberleri

Endonezya’nın Medan kentindeki Kualanamu Uluslararası Havalimanı’nda bir ilaç firmasının Koronavirüs testleri için kullanılan sürüntü çubuklarını yıkayıp kurutarak tekrar sattığı ortaya çıktı.

BBC’nin haberine göre polis söz konusu firmanın çalışanlarını tutukladı. Polis, sahtekarlığın geçen aralık ayından bu yana Kuzey Sumatra’nın Medan kentinde Kualanamu Havaalanı’nda yapıldığının sanıldığını açıkladı.

Yetkililer, Medan’daki havaalanında 9 binden fazla yolcunun, kullanılmış pamuklu çubuklarla test edilmiş olabileceğini ifade etti.

Negatif test sonucuyla seyahat etmek zorunlu olduğundan havalimanında yolculara test yaptırma seçeneği sunuluyordu. Havaalanı yetkilileri, Kimia Farma tarafından sağlanan hızlı test kitlerini kullanıyordu.

Yolculardan gelen yanlış pozitif test sonucu şikayetleri üzerine harekete geçen polis, havaalanına sivil görevli gönderdi.

Görevli, test çubuklarının kullanıldıktan sonra yıkanarak yeniden kullanıma sokulduğunu tespit etti.

Olayla ilgili olarak Kimia Medan şirketinin yöneticisi dahil 5 çalışan tutuklandı. Şüpheliler, çubukları yıkadıktan sonra satış için yeniden paketleyerek sağlık ve tüketici yasalarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Merkezi başkent Cakarta’da bulunan şirket, söz konusu personelin işten çıkarıldığını açıkladı ve iç denetimleri sıkılaştırma sözü verdi.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

BLUESKY AWARDSspot_img

Son Dakika